Ситуацията на жилищния пазар през следващата година ще бъде по-трудна за прогнозиране в средносрочен и дългосрочен план. Това е така, защото факторите, които го създават, влизат в процеса на плавна промяна. Добрата новина е, че не се очакват значителни и внезапни сътресения, а по-скоро постепенно адаптиране на всички участници към променящите се условия. Това казват от АДРЕС Недвижими имоти в очакванията си за пазара на недвижими имоти през 2025 г.
„Доминираният от продавачите пазар, на който сме свидетели от няколко години, е на път да се промени.
Търсенето и предлагането ще се балансират и купувачите ще вземат по-бавно решения за покупка. Основната причина са въпроси, свързани с влизането на България в еврозоната, както и нови условия, които някои банки започват да предлагат“, коментира той. Гергана Тенекеджиева, изпълнителен директор на АДРЕС.
Според нея някои банки вече стимулират депозитите, като предлагат 3,5% лихва за суми над 100 000 PLN. лъв. Това може да означава, че през 2025 г. към тях ще се присъединят купувачи, които не се нуждаят от къща, но търсят доходност и сигурност на инвестицията си. остават пасивни по отношение на пазара на недвижими имоти. В същото време подобрените условия за инвестиране в недвижими имоти ще насърчат някои хора, закупили имота с цел печалба, да решат да го продадат.
„Въпреки успокояването на пазара и по-слабата активност на купувачите, няма да има драстичен спад в броя на сделките.
Хората купуват за лични нужди и докато имат добри доходи, покупките ще се случват. Въпреки спекулациите, че наличието на жилища ще се влоши, не бива да забравяме, че от 1 януари минималната заплата ще се увеличи отново“, добави Тенекеджиева.
Според нея движението на цените зависи от сключените сделки, но поради натиск от еврозоната вероятно ще видим още повишения. Това увеличение ще накара някои купувачи да спрат да планират покупка сега.
„Ако участниците на пазара успеят бързо да се адаптират към променящите се условия, ние също ще имаме активен пазар през следващите 12 месеца. Към момента няма съществени повишения на лихвите по ипотечните кредити. В големите градове апартаментите ще се завършват по-бързо в райони с добра инфраструктура“, обяснява Тенекеджиева.
Основен фактор, влияещ върху сделките, ще бъде пазарът на ново строителство.
„Някои продавачи на вторичния пазар заемат позиция на изчакване. Въпреки сегашните високи цени, те смятат, че след приемането на европейската валута ще могат да строят къщите си на по-високо ниво. Струва си обаче да помислят дали ще успеят да намерят подходящ купувач за имота си, особено ако не е достатъчно атрактивен, казва Гергана Тенекеджиева.
При евентуално забавяне на покупките пазарът на наеми ще се засили. По-малките апартаменти ще бъдат особено търсени от млади семейства, които все още не могат да си позволят собствена къща. Това ще окаже натиск върху нивата на наемите, а при апартаментите с три и повече спални ще има по-малка корекция в цените.