Автор: д-р арх. Димитрина Попова
Книгата „Архитектурно наследство във фотографии на къщи от 19 век. Анализ и дигитализация на архитектурния архив на Института за изследване на изкуството” е издадена от Института за изследване на изкуството при БАН през 2024 г.
Предмет на изследване в изданието е колекция от архитектурни документи, създадени в периода след 1949 г. до 1962 г. Съхраняват се в архив “Архитектура” на Института за художествени изследвания на БАН и в момента са в процес на дигитализация. Изследваните архитектурни графики представят професионално изработени архитектурни снимки на къщи от 19 век по българските земи.
Книгата се състои от две части, съответстващи на двете гледни точки на направения анализ. Една от тях се отнася към миналото на колекцията, разглеждайки контекста и историята на създаването на кадрите. Авторът разглежда група архивни единици чрез структурен, хронологичен и сравнителен анализ. Един от основните акценти е, че подборът на сгради и архитектурна графика е важен в политическите дискурси на социалистическата епоха и по-специално в изграждането на националния разказ и сакрализирането на народната архитектура от 19 век през периода.
Втората перспектива разглежда колекцията от старинни къщи от близка перспектива, като се фокусира главно върху съвременната интерпретация на дигитализирания архив, ролята на дигиталните технологии в преосмислянето на архитектурното наследство и по-специално върху научно-приложните изследвания на дигиталния архив. и триизмерната реконструкция на петте къщи. Разгледани са задълбочено основните принципи на триизмерната визуализация на архитектурни образци от миналото. Единият е ясно и систематично представяне на източници и препратки, за да се проследи процеса на изграждане и да се оцени точността и автентичността на резултата.
Книгата се състои от 224 страници с 37 рисунки, включително 16 графики, диаграми и триизмерни дигитални визуализации, включително корицата, от автора. Всяка част от монографията се състои от три глави. Работата завършва със заключение, което систематизира текстовете, представя библиография, включваща 116 заглавия на български и английски език, и резюме на текста на английски език.