Thursday, March 20, 2025

Браншовите организации в архитектурно-строителния бранш ще насочат вниманието на премиера към риска от блокиране на инвестиционния процес

Share

11.07.2024 г
27

Поводът е изискването на МОСВ за екоприемност на всички инвестиционни проекти и устройствени планове, включително и на най-малките съоръжения от шеста категория като летни кухни, огради и гаражи.

Браншовите организации в архитектурно-строителния бранш ще насочат вниманието на премиера към риска от блокиране на инвестиционния процес

Снимка: CAB

Координационният съвет на браншовите организации в сектора на архитектурата и строителството ще напомни на премиера Димитър Главчев за сериозния риск от блокиране на инвестиционния процес в България. Поводът е изискването на МОСВ за екоконсултиране на всички инвестиционни проекти и устройствени планове, включително и най-малките обекти от шеста категория, като летни кухни, огради и гаражи. Позицията на съсловните организации беше представена на пресконференция в БТА.

„Писмото на министъра на образованието и културата с указания за екосъгласие за всички проекти предизвика хаос в целия инвестиционен процес. За гражданите е изключително трудно да направят кухня, гараж или ограда, защото трябва да съгласуват проектите си с регионалните инспекции по околната среда и водите (РИОСВ), да плащат високи такси и да чакат повече от 6 месеца за отговор. Процесът става безумно сложен, защото РУС нямат достатъчно капацитет да се справят с него в законовите срокове. Буксува е важен икономически сектор, който генерира значителна част от БВП на България“, каза председателят на Камарата на архитектите в България (КАБ) арх.

Професионални организации поискаха от министъра на околната среда и водите инж. Петър Димитров незабавно да отмени издадените заповеди и да възстанови досегашната практика, при която екологичните консултации не бяха необходими за всички проекти. Изискването на МОСВ не важи за обекти, които не попадат в защитени територии и се намират в урбанизирани територии с устройствени планове, които вече имат ОВОС.

„Призоваваме министър-председателя да вземе мерки в най-кратки срокове, за да не се натоварват гражданите и предприемачите с безсмислени процедури. Освен че забавят, дразнят и увеличават разходите, инструкциите на МВР и администрацията натоварват администрацията с допълнителни функции. Обществото очаква от държавата да предприеме действия за намаляване на административната тежест и корупционните практики, но в случая имаме работа с нещо съвсем обратното“, каза проф. д-р арх. Борислав Борисов, зам.-председател на КАБ.

Главният архитект на община Правец Мариела Андреевска коментира, че всички български общини са изправени пред сериозни затруднения заради новите указания на екоминистерството. „Блокирани са процесите на устройство на територията и инвестиционна дейност. Малкото членове на РИОСВ се занимават с безсмислено готвене, вместо да насочат усилията си към дейности по опазване на околната среда“, каза арх.Андреевска. Според нея може да се създаде регистър, свързан с кадастъра, който да дава информация за наличието на ОВОС за конкретни територии на страната. Протестни писма до Министерството на вътрешните работи и съобщенията изпратиха и главният архитект на Столичната администрация Богдан Панайотова и главният архитект на Община Биелица Константин Христов.

„Искаме министърът на околната среда и водите да докаже, че може да спази законовите срокове от 2 седмици, необходими за получаване на екосъгласие. Министерството на вътрешните работи и съобщенията няма административна компетентност да изпълни заповедта на министъра. Защо администрацията да се натоварва с тежка и безсмислена работа? Това противоречи на съвременните европейски концепции за намаляване на корупцията и бюрокрацията”, коментира инж. Георги Шопов, председател на Националната асоциация на строителните предприемачи (НАСП) и ротационен председател на Координационния съвет.

Председателят на регионалната колегия на КАБ в Бургас арх.Събин Попов предупреждава, че има опасност от пълно спиране на инвестиционния процес в крайморския град заради огромната административна тежест на РИСУН в Бургас. По думите му всяка година в регионалната екоинспекция се изпращат 150 000 души. файлове, които само трима служители преглеждат. Процедурите продължават над 6 месеца поради недостатъчен административен капацитет.

В РИОСВ София има над 100 000 неуредени дела, като броят им ще расте главоломно, ако не бъде отменена наредбата на МВР, предупреди инж. Цветко Туджаров, председател на Българската асоциация на архитектите и инженерите – консултанти (БААИК). . Президент на КИИП инж. Марин Гергов също подкрепи необходимостта от оттегляне на писмото на МОН с цел намаляване на административната тежест.

Координационният съвет беше създаден през есента на 2020 г., за да обедини браншови организации по ключови теми и въпроси, свързани с развитието на архитектурно-строителния сектор. Съветът се състои от Камарата на архитектите в България (КАБ), Камарата на строителите в България (КСБ), Камарата на инженерите в инвестиционните проекти (КИИП), Камарата на инженерите-геодезисти (КИГ), Съюзът на архитектите в България ( САБ), Българската асоциация на архитектите и инженерите консултанти (БААИК) и Националната асоциация на строителните предприемачи (НАСП).

Прочетете повече

Местни новини