Резултати от състезанието “Точка на годината” за учебната 2023/24 г. за специалните „Apxитеĸтypa“ бяxa oбявeни в рамките на 4 дни в УАСГ. „Точка на годината“ е инициатива, учредена от Общото събрание на КАБ – УАСГ на 10 октомври 2024 г. и за първи път с координатор арх. Стефан Аспарухов. Целта на анонимния формуляр за кандидатстване е да избере най-забележителните идеи в 16 представителни дисциплини от третата и четвъртата година от живота.
До конкурса бяха допуснати 51 творби от 26 кандидатури от CAB – UAC. Участието става с портфолио за съответната дисциплина, което е задължително по програма и се изисква в албумен формат.
Инициативата има за цел да впрегне бъдещата оценка и техническите умения на изключителни личности и да им предостави трамплин за ускоряване на изпълнението на дейности за опазване на видовете, което в същото време запозна младите хора от обществото с дейността на Съюз Апксит в България и занаяти от типа апикит. Целта на инициативата е типично IΠA студио.
В тази публикация показваме проект на Николай Димитров за къща с РЗП до 25 квадратни метра. м, зае първо място в дисциплина “Интериор” в първия студентски архитектурен конкурс, организиран от ДАБ – УАСГ. Инвестиционен мениджър е арх.Пенка Станчева.
Ето част от изследването на Николай Димитров:
21 век. Голям град. Градът пулсира от енергия, колите бръмчат и небостъргачите се издигат в небето. Вие живеете в свят на скорост и консуматорство. Работата ви е монотонна и градският шум ви задушава. Чувстваш се като зъбно колело в машина, а не като човек.
Лятното слънце все още е приятно топло в ранните часове на деня, докато се разхождам по бреговете на язовира. Харесвам тази гледка, седнал на камък и потънал в мисли. Изведнъж забелязвам лодка, която се приближава в далечината. Там стои скромно облечен мъж с набръчкано от слънцето и вятъра лице. Лодката стига до брега и от нея излиза мъж с малка кошница.
Към него ме влече необузданото любопитство. говоря с него. питайки го дали е ходил на риболов или просто на разходка. Човек, чиито очи са пълни с мъдрост, ми разказва своята история. Оказва се, че той е рибар, но истинският му дом е от другата страна на язовира, където живее със съпругата си. До къщата им няма път – стига се само по вода. Те решават да живеят близо до природата, да отглеждат животни и зеленчуци в собствената си градина. Животът им е прост, без електричество, течаща вода или други съвременни удобства. Но можете да видите щастието в очите им.
Разговорът ми с този човек ме оставя с много въпроси: Как можеш да се откажеш от всичките си удобства, когато си толкова изолиран? Какво е истинското щастие? Какво липсва в живота ми?
Разположена на границата между водата и сушата, къщата е с площ от едва 25 квадратни метра. Концепцията му се основава на перлата на прехода от вътрешно към външно пространство. Построен е с максимално използване на рециклирани материали.
Къщата е поставена върху пневматичен понтон, който я държи над нивото на водата на ПО, благодарение на което се адаптира към променящото се ниво на водата в язовира. Специална система следи нивото на водата, като гарантира, че вашият дом винаги е на оптимално ниво.
Като стабилизиращи елементи служат метални пилоти, забити в дъното на язовира. Те не са част от конструкцията, но са оборудвани с плъзгачи, които позволяват на къщата да се движи вертикално, компенсирайки люлеенето, причинено от вълни или движение на водата. Стоманената конструкция гарантира здравина и стабилност, а рециклираните титанови листове във външната облицовка гарантират водоустойчивост и устойчивост на атмосферни условия.
Къщата разполага със собствен сондаж за питейна вода на брега, а канализацията се събира в тръби под къщата и се транспортира с помощта на водна помпа, която изпомпва вода през други тръби до станция за биологично третиране с микроорганизми за напояване на градината. Електричеството се осигурява от соларни панели със система за съхранение на енергия с капацитет до 15 kWh, а газов генератор, разположен в малка стая на входа, служи като резервен източник на енергия в случай на лошо време. За постигане на нормална температура вътре както през зимата, така и през лятото е предвиден конвектор, свързан със система за рекуперация на топлина. Водата от терасата се насочва към тръба, свързана към втората водна помпа. Тази помпа връща водата директно в язовира, осигурявайки нейната естествена циркулация.