24.09.2024 г
136
Осигурен е достъп от входа на плажа до морето и до морето, съблекални, тоалетни и мобилни пунктове за бързо обслужване, както и душове, чадъри, шезлонги и съоръжения за спорт и развлечения
Снимка: Тобеа
Черноморските плажове стават достъпни за хора с увреждания. За целта Министерството на регионалното развитие и благоустройството разработи технически изисквания в проекта на Наредба за допълнение на Наредба № РД-02-20-2 от 2021 г. за определяне на изискванията за достъпност и универсален дизайн на елементите на околната среда в урбанизирани територия, както и сгради и съоръжения.
Новите изисквания са продиктувани от промени в Закона за устройство на Черноморското крайбрежие. Съгласно нормативната уредба „достъпен морски плаж за хора с увреждания“ трябва да има свободен и безпрепятствен достъп за движение на хора с двигателни увреждания от входа на плажа до и до морето, съблекалните, тоалетните и мобилните съоръжения за бързо обслужване, т.к. както и душове, чадъри, шезлонги и спортни и развлекателни съоръжения, които трябва да бъдат изградени по начин, подходящ за хора с двигателни затруднения.
В наредбата се определят изискванията относно достъпния вход на плажа и неговото предназначение, маршрутите до морските плажове и др. Предполага се, че достъпът до морската вода за хора с физически увреждания ще бъде осигурен чрез предлагане на услуги, свързани с предоставяне на съоръжения – плажни колички и/или плажни топки, които позволяват стабилно движение върху пясък и вода.
На достъпните маршрути, в зоните в близост до достъпен морски плаж, ще се поставят табели, указващи местоположението на плажа или ще се използват други подходящи навигационни системи, обозначени с международния символ за достъпност. При осигурено паркиране на достъпен морски плаж се осигурява поне едно достъпно паркомясто.
За предотвратяване на рискове и инциденти е задължително да се предоставя информация за услугите, достъпни за хората с увреждания. Информацията ще бъде предоставена под формата на графични знаци и/или подписи и в тактилна/аудио форма (чрез сензорни ленти, тактилни знаци, тактилни карти, брайлов текст, гласова обратна връзка и/или системи за насочване). В случаите, когато на плажа не се допускат животни, се прави изключение за кучета водачи за хора с увредено зрение.
Изискванията са маршрутите по достъпните морски плажове да са непрекъснати по цялата си дължина и без стъпала, с надлъжен наклон не повече от 5% и безпрепятствена ширина не по-малко от 150 см. Ще трябва да взема предвид и изменението на нивото на морската вода по време на приливи и отливи, както и характерната турбулентност на въпросния морски плаж.
Предвижда се и създаването на поне една достъпна съблекалня в близост до достъпен вход на всеки достъпен морски плаж, който да бъде обозначен с международния символ за достъпност. Има също изискване достъпна сенчеста плажна зона с плажна алея да бъде свързана с достъпен плажен маршрут. В района ще има сенчести плажове, всеки с минимални размери 4 на 4 метра и чадър с два шезлонга. Наличната сенчеста площ на плажа трябва да съставлява до 0,5% от активната плажна площ и да обхваща не по-малко от 5 свободни места.
Предложените технически изисквания за достъпност на морските плажове за хора с увреждания са нови за нашето законодателство. По предложение на министъра на туризма се предлага наредбата за допълнение на Наредба № РД-02-20-2 от 2021 г. да влезе в сила от 1 януари 2026 г. Условията за влизане в сила на наредбата са както времето, необходимо за подготовка и приемане на необходимите актове от ЗИД ЗУЧК (обн., Дн., бр. 39 от 2024 г.), така и времето, необходимо за създаване на организация за последващо осигуряване на достъпни морски плажове в съответствие с изискванията на законодателството.
С проекта на наредба можете да се запознаете тук.