Миналата година в България – Vidin Plaza и Retail Park Velingrad отвориха 2 търговски парка. По този начин общата зона за възнаграждение на всички оперативни паркове за пазаруване в страната в разглеждания период е около 474 500 квадратни метра, разположена на 38 места. Малки проекти под 5000 м2 се развиват с доста бързи темпове, с номер 26 с площ от 83 000 м2. Пет търговски парка са в активно строителство, което ще добави 16 600 м2 към съвместното снабдяване. Това се вижда в последния доклад на Colliers за развитието на пазара на повърхност на дребно в края на 2024 г.
Центровете за търговски център в големите градове все още се характеризират с висока заетост, посещаемост, продавачи и нива на наем. Безплатните пространства в установените проекти варират от 0,1% до 7,8%. Няколко търговски центъра в страната имат различни нива на промяна. В резултат на силно търсене нивата на наем за зоната на първия клас в търговските центрове нарастват и достигат най -високите стойности през последните пет години. В София те възлизат на 45 евро на квадратен метър на месец.
Заетостта в търговските центрове в столицата в края на 2024 г. остава висока. Средното ниво на свободно пространство на фиксирани места е малко под 3,0%, което е много подобно на най -ниската стойност през последните години. През втората половина на годината няма промени в общия размер на услугите в търговските центрове, тъй като няма нови проекти. По време на прегледа пространствата, използвани в този формат в София, са над 8 400 квадратни метра, а за целия 2024 г. – над 22 200 квадратни метра.
Основните търговски улици съобщават за добра динамика. Райните на булевард Витоша са само 2%. След 2021 г. търговците, работещи в секторите на модни и растения, бяха равни на основната зона на търговската улица, миналата година модният сектор се увеличи до 33%, а делът на растенията остава непроменен до 24%. Според последните данни на Colliers, наемите на бул. Vitosha в столицата са 58 евро на квадратен метър на месец.
От големи градове Пловдив, той остава първият в броя на търговските паркове, общо 5, работещи от над 63 200 м2 от зоната за помощ. Има един проект в Active Construction, който предлага 21 000 м2. Зоните, погълнати от търговските центрове в Пловдив, са над 3400 квадратни метра през цялата година, а над 30% са заети от търговци в модния сектор, последвани от електроника и ресторанти от 19%. Renches регистрират увеличение до 32 евро поради по -нататъшен интерес към новите наематели, както и за подновяване на съществуващите им договори.
Във Варно броят на районите, използвани в търговските центрове през последната година, е 6 500 квадратни метра. Нивата на заетост в установените търговски центрове нарастват до над 95%. Renches в същото увеличение до 30 евро.
В Бургас доставката остава непроменена, а градът остава един от малкото регионални без функциониращ търговски парк. Зоните, овладяни в два търговски центъра през годината, са само 400 квадратни метра, което може да се обясни с липсата на налични райони в установения проект и предстоящата промяна на втората. Наемът в търговските центрове следват националната тенденция на растеж и постижения на 30 евро, а по основните търговски улици те остават непроменени – 23 евро.
В бъдеще търговските паркове ще се развиват и ще обхващат все повече и повече държава. Наред с навлизането на пазара на етап на насищане, инвеститорите няма да могат да разчитат на статута си на един проект в споразумение. Успехът на новите паркове ще зависи главно от правилното им позициониране и способността да предлагат конкурентни ползи. Големите инвеститори се фокусираха главно в София, където се очаква значително увеличение на предлагането на нови търговски площи. Два нови търговски парка са построени активно в столицата, както и разширяването на съществуващите, като приключиха тяхното завършване през 2025 г. бяха обявени инвестиционни намерения за шест следващи проекта, които все още се подлагат на градско планиране.
Търговските центрове записват постоянно увеличаване на посещаемостта, търговията с търговци, нивата на наем и заетостта на районите. В този контекст ще продължи оптимизирането на сместа на наемателя и усилията са насочени към привличане на различни атрактивни марки, които да отговорят на променящите се предпочитания на потребителите. Очаква се търговските центрове да засилят фокусирането върху интеграцията на иновативни концепции, като развлекателни области и събития, които допълват традиционните покупки.
Нивата на наем ще останат стабилни за кратък период, с перспектива за увеличаване на висококачествените проекти в бъдеще. Това се дължи на липсата на безплатни райони, нарастващото търсене на местни и международни търговци, както и увеличена покупателна способност на населението.
Тенденцията да се намери повече магазини за монобран расте още повече. Това е ясен показател за развитието на пазара, тъй като независимите концепции позволяват по -ефективно представяне и позициониране на конкретни марки. Част от еволюцията в търговията е засиленият интерес към съвременните формати на гнездо, разположени в отделни съоръжения. Тези подходи отговарят на нарастващите очаквания на потребителите по отношение на персонализиран опит и лесен достъп до марки.
Онлайн продажбите са нарастваща част от оборота на търговците. В отговор някои вече са реорганизирали физическото си присъствие, затваряйки лошо работещи места и насочват инвестиции за подобряване на установените места. През 2025 г. Colliers очаква тази тенденция да продължи, но той ще се съсредоточи върху развитието на физическите магазини и преживяванията на клиентите като значителна част от процеса на покупка.
Вижте още анализи на Colliers