Monday, January 20, 2025

Централните хали в София и новият фермерски пазар в Благоевград са носители на “Награда за архитектура на България 2024”

Share

Реконструкцията на Централните хали в София и новият Земеделски пазар в Благоевград получиха основните награди в шестото издание на конкурса „Български архитектурни награди 2024“, организиран от Камарата на архитектите в България (КАБ). Церемонията се състоя на 19 септември 2024 г. в РТСИ „Топлоцентрала“. Конкурсът е под патронажа на Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) и Министерството на културата (МК). Събитието се организира с финансовата подкрепа на MK. По традиция отличените проекти се номинират за участие в конкурса на Европейския съюз за съвременна архитектура „Мис ван дер Рое“.

Основна награда в категория „Нови проекти” получи реконструкцията на Аграрния пазар в Благоевград, изпълнена по проект на Обединени майстори архитекти. Целта е зоната да се превърне в модерно, атрактивно и многофункционално обществено пространство, което разширява и развива пешеходната зона на града и се превръща в нов градски акцент и магнит.

Заместник-министърът на културата Амелия Гешева обяви носителя на голямата награда в категория „Опазване на културно-историческото наследство“. Отличието получи проектът за реконструкция и реконструкция на Централните хали в София. Нейни автори са арх. Мария Попмаркова, арх. Ирена Белчева и арх. Андрей Ходкевич. Сградата е построена през 1909-1911 г. по проект на архитект Наум Торбов и е призната за паметник на културата. Целта на проекта е консервиране и възстановяване на фасадата на сградата в автентичния й вид. Промените в интериора са вдъхновени от оригиналния дизайн на сградата и следват нейния оригинален устройствен план, адаптирайки го към изискванията на съвременната търговска дейност.

Вижте всички проекти, участващи в конкурса

В конкурса бяха раздадени 7 специални награди.

Три от тях са в категория “Опазване на културно-историческото наследство”.

Консервация, реставрация и социализация на Тракийската гробница и култовия комплекс „Оструша” като част от проект „Виртуално наследство”. Храмовият комплекс се намира в село Шипка, община Казанлък и е открит през 1993 година. от Георги Китова. Целта на проекта е изграждане на постоянно защитно и експозиционно покритие, което да създаде подходящи условия за консервация и експониране на археологическия комплекс.

Реконструкция и социализация на Хераклея Синтика по проект на ателие “Архика”. Античният град се намира близо до Петрич, град “Рупите”. По време на археологически проучвания, проведени от проф. Wagalińskiego повече от десетилетие форумът, жилищните и занаятчийските квартали, част от крепостните стени и градският акропол бяха разкрити. Целта на проекта е да се запази материалната, визуалната и функционалната автентичност на археологическия обект.

Хотел Bizzare от Архис Проект. Намира се в охранителната зона на резерват “Одесос – Варна”, в близост до пристанището и ж.п. В средата на ΥΙΧ век тук е имало оживен търговски и складов център с множество каменни складове. Проектът включва реновиране на каменната фасада, модернизация и адаптиране на сградата в хотел със социални заведения в стационарна среда на културното наследство.

Четирите специални награди в категория Нови проекти са:

Апартамент М, проектиран от Ателие Инджова Ангелов. Проектът е вдъхновен от средата, в която се намира – в сърцето на Родопите. Концепцията се основава на желанието да се пренесе атмосферата на традиционната родопска архитектура в съвремието. Апартаментът се намира на последен етаж от модерна жилищна сграда.

Healing Island по дизайн на Think Forward представлява социализация на занемарено зелено пространство на улица “Оборище” до паркинг “Гурко” в Бургас. Проектиран като здравословно градско пространство, в което всеки елемент от средата има лечебна функция, паркът подпомага развитието на здравословни навици чрез общуване с природата, ароматерапия, звуко- и водна терапия и физиотерапия.

Хотел Hello Plovdiv от Simple Architecture се намира на стратегическо място в града, в близост до Международния панаир. Проектът включва пълно вътрешно и външно обновяване на съществуващ хотел, известен като Хотел Норд. Целта е да се модернизира обликът и брандирането на хотела и сградата да намери концептуална връзка с градския контекст.

Офис сграда MIR, проектирана от архитект Петър Торньов е построена в историческия център на София. Основният достъп до сградата създава своеобразен площад, който е естествено продължение на уличното пространство към сградата и води към вътрешния, озеленен двор – градина. Фасадите на сградата се състоят от монолитен растер от архитектурен бетон и широкоформатни прозорци с алуминиева дограма.

Вижте всички проекти, участващи в конкурса

По традиция в рамките на “Българските архитектурни награди” беше връчена награда за цялостно творчество от името на Камарата на архитектите в България. Отличието бе присъдено на проф. д-р Арх. Иван Никифоров.

Поклон. Никифоров оставя ярки следи в строителството на българските градове от втората половина на 20 век до наши дни. Творческият му път е свързан със създаването на много функционални планове, градски центрове, жилищни зони, обществени съоръжения, комплексни многофункционални градски зони, индивидуално проектирани, както и тропически, традиционни и трагични места.

34 проекта участваха в шестото издание на конкурса “Български архитектурни награди”.

Те бяха разделени в две категории – 25 проекта за ново строителство и 9 проекта за опазване на културно-историческото наследство. Това е най-значимият професионален и некомерсиален архитектурен конкурс, стимулиращ добрите практики и висококачествените произведения на архитектурното изкуство. Отличителна черта на конкурса е безпристрастното международно жури, състоящо се от архитекти с изключителни сгради и постижения в портфолиото си. Тази година председател на журито беше Арне Емерсън – съдружник в Morphosis с над 27 години опит в архитектурната индустрия, автор на множество проекти в САЩ, Азия, Европа и Близкия изток. Проектите в категорията за опазване на наследството бяха оценявани от отделно жури с председател проф. д-р арх.Тодор Кръстев.

Събитието се организира с подкрепата на Министерството на културата, Етем, Хидромат, Линкин, Баумит, Лауфен, GTT, Конфиндустрия България и Националната асоциация на строителните предприемачи.

Повече за регламента на състезанието, жури и участници: https://baa.kab.bg/

Прочетете повече

Местни новини