Monday, June 8, 2026

Църква: Шишмановата сграда така или иначе ще падне, така че продължаваме

Share

Имотът към Патриаршески ставропигиален храм-паметник “Св. Александър Невски” се намира на ул. “Цар Шишмана” 11 и е с площ от 118 м2, на първи етаж от двуетажна сграда, към която има и сутерен от 39 м2.

Имотът е дарен на Патриаршеската катедрала от оперната певица Екатерина Апостолова и е съсобственост на други лица..

Това е официалната позиция на училищното настоятелство към храм “Александър Невски”.

От там го определят към момента на придобиване От години е в окаяно състояние и е необитаем.

От 2017 г. са правени многобройни опити за обезопасяване на сградата, а през 2025 г. е поставена предпазна мрежа срещу падащи предмети на фасадата.

В резултат на подробното конструктивно обследване се установи, че: опасно е за живеене.

През 2021 г. частната компания, собственик на съседните имоти, уведомява Управителния съвет на храм „Св. Александър Невски“ за инвестиционното си намерение, което включва, наред с другото: изграждане на подземен паркинг в непосредствена близост до разрушената стара сграда, малка част от която е собственост на Патриаршеската катедрала.

Тъй като разкопките, съпътстващи такъв мащабен проект, биха допринесли за срутването на сградата, която е необитаема повече от двадесет години, Църковното настоятелство на Патриаршеската катедрала, както и останалите съсобственици на имота, реши да включи къщата на ул. „Cara Sziszmana” 11 към цялостния проект на инвеститора при стриктно спазване на Устава на BOC-BP (чл. 121, т. 10).

Действия на Църковното управително ръководство във връзка с този въпрос са под надзора и одобрението на Светия Синод на БПЦ-БП.

За това алармира във “Фейсбук” първият блогър и активист Боян Юруков. три къщи на столичната улица “Шишмана” в участъка между улиците “Вазов” и “Славянска” ще бъдат съборени, а районът ще бъде застроен с блокове.

„За две от тях БПЦ и по-точно религиозната организация зад храм-паметник „Александър Невски“, заедно с още няколко собственици, са включи заявление за изготвяне на ПУП в края на март, който предвижда изграждането на 5-етажна сграда. Има и планове за изграждане на съседни сгради и червена къща отсреща“, обяснява Юруков.

Към днешна дата няма издадена проектна виза, няма одобрен ПУП и няма издадено разрешение за строеж за имота на ул. „Кара Ивана Шишмана” между ул. „Ген. Паренсова” и „Славянска”. За това съобщиха от кметството.

Прочетете повече

Местни новини