Monday, January 20, 2025

Даниела Бойчева, “CTP България”: Строим спекулативно, търсенето е активно

Share

Даниела Бойчева, изп. директор, “CTP България”

Вижте статията в bpoi 6/2024 на уебсайта на GPAD

Успешно наехме сграда 1 в ctpark Sofia East, паралелно с активната работа по предварителния наем на три нови сгради от комплекса и отдаването под наем на нашите помещения в сграда 2 в ctpark Sofia West

– Г-жо Бойчева, CTP е марка за стандарти в логистичните проекти – на какъв етап са сегашните ви проекти в България?

– От миналата година активно развиваме два характерни за София индустриални парка – CTPark Sofia East и CTPark Sofia West. След въвеждането в експлоатация на първата логистична сграда в CTPark Sofia East, ние продължихме строителството на още три на същото място. Проектът се радва на очакван интерес от страна на потенциални наематели, поради удобната си локация в града, съобразена с нуждите на логистични оператори, дистрибуторски фирми и куриери. В момента имаме над 80% отдадени и подписваме договори за допълнителни сгради.

В северозападната част на града, стратегически ориентиран към нуждите на логистиката с търговски потоци от Гърция и Западна Европа, както и към индустрии, възползващи се от потенциала на населението на района, ние развиваме CTPark Sofia West. Тази година завършихме строителството на втори небостъргач и завършихме проектирането на три нови.

След завършването им двата парка ще имат обособена площ от над 100 000 – 150 000. кв.м Философията на CTP е да създаде устойчива среда за потребителите, която подкрепя техните стратегически цели. В това отношение стои предизвикателството да облагородим пространството около сградите, превръщайки ги в атрактивни пасивни зони за почивка и хранене на потребителите и активни зони за практикуване на спорт. За тази цел провеждаме интензивен диалог с нашите наематели относно нуждата им от допълнителни услуги на работното място и наблягаме на философията, че CTPark е жив организъм, който се развива с темпото на своите потребители и с идеята за създаване на синергия и модели за устойчиво развитие.

– Какви са изискванията на вашите клиенти към съвременните логистични услуги, на които отговаряте по най-добрия начин?

– Основните предимства на CTParks в София са местоположението му в града пред околовръстния път и произтичащата от това достъпност с всякакви транспортни средства, което води до възможност за по-лесно привличане на служители, както и намаляване на транспортните разходи за компанията и съответно по-бързо достигане до крайния потребител. В София се фокусирахме върху изграждането на базов модел сграда от портфолиото на CTP, т.е. CTSPace. Това са високи складови площи, чиято цел е да оптимизират разходите по отношение на логистичните приходи. Освен това материалите, използвани в нашата конструкция, водят до по-ниски общи разходи в дългосрочен план.

Нашата амбиция е да захранваме и потреблението на най-големите потребители, защото международният пазар изисква използването на зелена енергия, което ще преобърне модела на управление на сградите и ще се фокусира върху отговорността на всеки пазарен участник за средата, в която работи. Освен това нашият експертен подход помага за внедряването на гъвкави решения за нашите наематели, в които CTP инвестира и позволява на предприятията да започнат дейност в кратък период от време.

– Вие сте експерт в бранша – въз основа на това твърдение как оценявате развитието на логистичните зони в България?

– За съжаление от 2006-2007г. след първата финансова криза, за разлика от други сектори на недвижимите имоти, индустриалният и логистичният сегмент забави своето обещаващо развитие в България. През последните години индустрията не беше привлекателна от гледна точка на рентабилност поради плахите планове за развитие на международни компании в България. Много световни логистици са избрали стратегически по-добро решение за тях, а именно локализиране в Румъния, откъдето могат да обслужват освен Централна и Западна Европа и местния пазар, който не е малък. Още повече, че в миналото автомобилният сектор развиваше т.нар Nearshoring на места, по-близо до производствени компании.

България винаги е чакала подходящия момент, за да реализира своя потенциал. Всички ние, участниците на този пазар, говорим за големите възможности на страната ни за привличане на чужди инвеститори. Истината е, че липсват утвърдени практики и системни усилия на местните власти да подкрепят развитието на чуждестранен бизнес, готови да поемат предизвикателствата на нашата действителност или да подкрепят местните предприемачи. Бих искал да подчертая тази последна точка още веднъж.

В годините след първата финансова криза разчитахме на предприемчиви българи да изградят този сектор, а държавата, намесвайки се в техните планове, трябваше да ги подкрепи с бързи процедури, инфраструктура като изграждане на пътища, канализация, електропреносни мрежи, чрез активен диалог и работа по политики за развитие на услугите в съответните области, като транспорт и детски градини. Липсата на подходящи стъпки обезсмисли навлизането на външни инвеститори, което забави развитието на индустрията като цяло и допринесе за липсата на конкуренция, липсата на диверсификация на продуктовата гама и не насърчи потребителите да инвестират в изграждането на логистични зони.

CTP вижда потенциал в пазара, въпреки че е бутиков по своите стандарти. Но в същото време всеки ден се бори с необяснимите изисквания на нашата реалност да строи пътища там, където вече трябва да е изминат път, като същевременно се грижи за всичко до най-малкия детайл и се фокусира върху добавената стойност и това, което ще предостави на България на международната арена и да го превърне в трамплин за предприятията.

– Става ли България по-добро място за правене на бизнес, производствени процеси и близка поддръжка?

– Докато сравнително скоро България използваше евтината работна ръка като основен аргумент за привличане на чуждестранни инвеститори, сега можем да говорим за предимства като повишена добавена стойност от гледна точка на таланти, развитие на области, привличащи нов бизнес, въвеждане на иновативни практики в конструкцията и организацията на пространството въз основа на тази, донесена от CTP. Потребителите, разбираемо, стават все по-взискателни при избора на ново пространство и локация, защото от техните решения зависи най-важното – привличането и задържането на служители. Както споменах, философията на CTP се фокусира върху решения, които работят за наемателите и тяхната издръжливост във времето.

– Какви са световните тенденции в стандартите ESG, на които отговарят проектите и практиките на CTP и как това помага на вашите клиенти да осигурят съответствие с тези стандарти?

– CTP се развива по отношение на реализирането на своите проекти за логистични паркове, ръководени от ориентирани към бъдещето ESG политики. В допълнение към утвърдените енергоспестяващи решения, които внедряваме с мисъл за потребителите, ние също поставяме голям акцент върху решения, които отговарят на социалните нужди на служителите – чрез развитие на области на сътрудничество за работа и бизнес синергия, области на обучение, срещи, отдих и спорт.

Освен това позицията ни на активен участник в градското развитие ни помага да виждаме проектите си като част от по-големи инициативи и политики, в които можем да бъдем не само бенефициент, но и основен двигател на промяната.

– В светлината на съвременните тенденции каква е визията и стратегията за развитие на CTP в България и региона в краткосрочен и средносрочен план?

– CTP е предприемчив инвеститор, който гледа стратегически на следващите 5 години от гледна точка на увеличаване на разширяването на своя флот, достигайки 2-3 пъти съществуващия обем в Централна и Източна Европа. Освен това всяка година инвестираме значителна част от приходите си в съществуващи сгради, за да постигнем качество на пространството, адекватно на пазара и текущите нужди на потребителите. За нас успехът е резултат от правилното функциониране на „Колелото на растежа“, модел, който показва, че за да се развиваме, трябва да инвестираме преди всичко в нашия подход към и за наемателя.

Вижте статията в bpoi 6/2024 под връзката GPAD

Прочетете повече

Местни новини