Thursday, March 20, 2025

Държавните и общинските учебни сгради у нас все още се строят като казарми

Share

22.11.2024 г
18

Архитектурният бранш отново се обяви против инженерното им строителство

Източник: Mind Vault

Инженерингът не е подходящ за изграждане на значими обществени сгради

На въпроса “Защо договорите за инженеринг вредят на обществения интерес?” отговориха вчера на пресконференция в Пловдив от Камарата на архитектите в България (КАБ) и Съюза на архитектите в България (САБ). Възлагането на инженеринг на значими обществени сгради не води до качествени резултати и създава риск от корупционни практики и неефективно изразходване на публични средства. И двете организации заявиха, че изграждането на училища, детски градини и болници изисква дългосрочен и надежден подход, за да се гарантира тяхното устойчиво развитие в бъдеще.

Поводът за пресконференцията са поръчки за инженеринг на нови сгради на две характерни училища в Пловдив – ПМГ „Им. Кирил Попов“ и ОУ „Св. Патриарх Евтимий”. В края на миналия месец КАБ настоя за провеждане на архитектурни конкурси за нови сгради и обжалва две заповеди (виж тук и тук), които в момента са спрени.

КАБ се обърна към Комисията за защита на конкуренцията (КЗК), Министерския съвет, Министерството на образованието и науката, Агенцията по обществени поръчки и кметството в Пловдив. В писмата се настоява за съществени промени в условията на двете обществени поръчки и тяхното препровеждане.

Вчера Върховният административен съд потвърди решението на Комисията за защита на конкуренцията, с което се отхвърли спирането на производството за Математическата гимназия. Очаква се решението на Комисията по жалбата срещу условията на споразумението. Подобна жалба на КАБ касае поръчката за строеж на нова сграда на МБАЛ „Св. Патриарх Евтимий”. Камарата ще обжалва производството пред Върховния съд, ако решението на Националната апелативна камара е вредно за обществения интерес.

Камарата на архитектите в България поддържа позицията, че инженерингът не е подходящ за значими обществени сгради, тъй като проектирането и строителството от един изпълнител води до “скромен проект с малко финансиране и висока печалба”. Липсва конкурентна среда и прозрачност на проекта, а проектантът е подчинен на строителя. Според председателя на УС на КАБ арх.Владимир Милков процедурата по инженеринг често изглежда така: „Поръчваш яке, плащаш палтото и накрая получаваш жилетката“.

През последната година в столичната комуна са обявени близо 40 поръчки за инженеринг на обществени обекти. Минимален е броят на процедурите, които включват само проектиране, каза арх. Васил Василиев, председател на Областния съвет на КАБ – София. Според него в дългосрочен план инженерството лишава обществото от възможността да има модерни, качествени сгради. Губи се възможността за изграждане на качествена образователна и лечебна среда, отговаряща на съвременните стандарти. Инженерството предлага концепция от 1920 г., която е морално остаряла.

Инженерството е особено вредно при изграждането на образователни сгради

Според председателя на Съюза на архитектите Петър Диков училището трябва да е пространство на знанието, а в България държавата продължава да строи сгради от казармен тип – “коридор със стаи”. Тази практика обрича децата на начин и учебна среда, които отдавна са били изключени от съвременното образование.

Поклон. Диков отбеляза, че никой частен инвеститор не работи по инженерна схема – именно защото търси качество. Примери в тази насока можете да видите на нашия сайт – Britanica Park School или строящият се Учебен комплекс на Организацията на евреите в България “Шалом” – и двата обекта в София. Добри примери за усвояване на държавни и общински средства са разширението на детска градина „Лозичка” в столичния район „Ложенец”, планираният нов учебен корпус на Държавното висше училище за приложни изкуства „Тревненска школа” и организираният международен конкурс за нов образователен проект в базата на Варненската математическа гимназия.

Добри практики на сътрудничество между архитектурния университет и градската администрация представи арх.Нина Танчева, председател на КАБ – РК Хасково и ДАБ „Дружество Хасково“. Тя даде конкретни примери за архитектурни конкурси за значими градски пространства, организирани в партньорство между Община Хасково и Регионалната колегия на КАБ. По този начин бяха предприети действия за обновяване на много характерни места в града. По същия модел предстои обявяването на конкурси за квадратурата на квартала в Хасково. Орфей, както и до парк Ямача.

Защо състезанието Tresor for Minds прави концептуалните концепции за нови училищни сгради в Пловдив недостъпни за публиката?

Във връзка с изграждането на нови сгради на Математическата гимназия „Академик Кирил Попов“, ОУ „Княз Александър I“ и СОУ „Свети Патриарх Евтимий“ в Пловдив, общината организира идейна инициатива под надслов „Обуч. за умовете”. През май приключи състезанието и беше обявено, че са събрани 10 предложения, които трябва да бъдат класирани и логично да се “включат” в обществени поръчки за строителство на нови сгради. Такива идейни проекти не се публикуват на сайта на инициативата и не се включват в тръжната документация. Няколко пъти безуспешно се опитваме да получим информация от пловдивските власти по този въпрос, но съдбата на идейните предложения остава неизвестна.

Според председателя на Регионална колегия на КАБ Пловдив арх. Чавдар Тенев инициативата “Водохранилище” събира предложения за три обекта, като изпипаното съдържание наподобява идеен проект, но в същото време се подчертава, че това не са. идейни проекти по смисъла на Закона за устройство на територията. При това никой не се ангажира да ги изпълнява. Според Теню вместо да се обявява конкурс с неясна цел и безсмислен резултат, градските власти трябва просто да обявят три отделни конкурса за идейни проекти в съответствие със закона и обществените поръчки за всяко от трите места.

Изграждане на нови сгради на Математическата гимназия „Академия Кирил Попов“ и СОУ „Св. Патриарх Евтимий”, разбира се, ще се забави и най-вероятно ще остане на етап инженеринг, а строителството на новата сграда на СОУ „Основно училище „Княз Александър I” е закрито. Вместо това получените от държавата 7,5 млн. лв. ще бъдат насочени за изграждане на нова учебна сграда към Основното училище. „Яне Сандански” – обратно в инженерното училище. Иначе има готов проект на арх.Константин Костов и за новата сграда на ОУ “Княз Александър I” (освен обявените, но непоказани в “Трезор за ум” идейни концепции).

По-бързо или по-добре?

Основен аргумент за администрирането на инженеринговите процедури е по-бързото изпълнение и липсата на забавяния, произтичащи от архитектурни конкурси и изготвяне на технически и изпълнителен проект. Във време обаче двата типа поръчки не се различават много, а разликата в качеството е значителна в полза на офертите. За това свидетелстват завършените обществени сгради, в които е видима ролята на архитектите и проектантите.

Според зам.-председателя на КАБ проф. Доктор арх. Борислава Борисова, липсата на достатъчно време и проектна готовност в публичните институции не може да бъде оправдание за използването на подобен подход. Правилното протичане на инвестиционния процес ще отнеме същото време при добра организация и използване на професионални знания.

Видео от пресконференцията можете да видите тук.

Ема Димитрова

Прочетете повече

Местни новини