06.04.2024 г
219
Системите Jansen за прозорци и вътрешни остъклени стени отговарят на строгите изисквания за саниране и естетическите виждания на архитектите
Фотограф: György Palkó. © Jansen AG, Oberriet
Ново начало
Бившата общинска кланица в Острава, Чехия, се намира в някогашна гъсто населена, но сега частично разрушена индустриална зона. Сградата, която е в списъка на ЮНЕСКО, датира от края на 19 век. Тя губи първоначалната си функция на кланица през 1965 г., когато производството на храни е преместено в нов завод. Съоръжението е използвано за различни цели и постепенно се руши. През 2016 г. община Острава обяви международен архитектурен конкурс за обновяване на сградата, която да се използва като галерия. Благодарение на уникалните си решения, проектът беше избран за финалист за престижната награда на ЕС Mies van der Rohe.
Новата галерия е място, където изкуството може не само да се гледа, но и да се създава. Целта на PLATO е да осигури пространство, което надхвърля обикновената художествена изложба. За да отговорят на нуждите на художници, куратори и други професионалисти в индустрията, архитектите от KWK Promes, които спечелиха конкурса, се придържаха стриктно към концепцията на галерията при възстановяването на кланицата. Те също така се ангажираха с обновяването на външните площи, като вместо първоначално планираната бетонова настилка, замърсената почва беше рекултивирана и засадена с треви, ливадни трайни насаждения, храсти и дървета.
Фотограф: György Palkó. © Jansen AG, Oberriet
Нестандартно фасадно решение
Сградата беше в още по-лошо състояние от очакваното. Ето защо основното предизвикателство беше да се намерят подходящи методи за реконструкция. Стените бяха повредени и неравни, с огромни дупки на много места, а тухлените стени бяха почернели от мръсотия и сажди.
Вместо просто да почистят фасадата и да запълнят празнините с тухли, архитектите, водени от Robert Konieczny, смятат недостатъците за част от идентичността на сградата. Повечето от разрушените тухли бяха заменени със спасени тухли от старата сграда. Всички несъществуващи елементи и срутената част на екарисажа бяха заменени с микробетон. Запазен е характерът на замърсената тухла, старите стенни декорации и спецификата на съвременната тухлена зидария.
Уникална характеристика на концепцията е, че новите бетонни фасадни елементи могат да се въртят, за да функционират като входове и изходи на сградата. Благодарение на различни механизми, шест дебели стенни панела отварят изложбените зали навън, позволявайки на изкуството да “излезе” в пространството около сградата и да влезе в посетителите.
Фотограф: György Palkó. © Jansen AG, Oberriet
Още едно прераждане
Основите на сградата също са повредени, тъй като се намира в район, засегнат от въгледобив в миналото. Поради това сградата е леко наклонена. И тъй като уникалните въртящи се стени означават голяма намеса в тънките носещи стени на историческата сграда, беше необходимо критичните точки да бъдат подсилени с помощна стоманена конструкция в комбинация с микропилоти.
Частично срутените дървени покриви, покрити с тъмен филц, бяха заменени със стоманени конструкции и покрити със светла мембрана. Благодарение на това покривите се нагряват по-малко, избягвайки ефекта на “топлинния остров”, а цветът съответства на използвания бетон.
Фотограф: György Palkó. © Jansen AG, Oberriet
Високото качество отговаря на високи изисквания
Прозорците и остъклените вътрешни стени са изпълнени с различни системи Jansen*. Филигранните стоманени профили от линиите Janisol, Economy 60 и Janisol 2 отговарят както на най-високите изисквания за саниране, така и на естетическите изисквания на архитектите.
Гамата Janisol е особено подходяща за възможно най-автентично запазване на външния вид на сграда от списъка на световното наследство на ЮНЕСКО. Той съчетава модерни изолационни стойности с атрактивно сдържана естетика.
Различните размери и геометрия на прозорците бяха особено предизвикателство. Сградата е с кръгли и сводести прозорци с различни радиуси. Някои от тях имат персонализирана геометрия, направена на място в Острава от металообработващия завод Sedlák.
Фотограф: György Palkó. © Jansen AG, Oberriet
За да се предпазят произведенията на изкуството от пряка слънчева светлина, новото остъкляване е направено чрез керамичен ситопечат, който им придава тъмен и матов вид и омекотява светлината в галериите. Външните подпрозоречни первази са изработени специално от керамика по поръчка.
Галерията на разрушената преди това кланица сега се състои от пет модерни изложбени зали. Освен това PLATO разполага и с административни помещения, кафене и стаи за образователни програми и лекции.
*Подробна информация за всички системи можете да получите, като се свържете с Alukönigstal, лицензиран представител на Jansen за България.