Иван Русев, изпълнителен директор, Saint-Gobain България
Вижте статията в bpoi 3/2024 под връзката GPAD
От 1 януари 2024 г. Иван Русев е изпълнителен директор на „Сен Гобен България“ ЕООД. Той е част от групата Saint-Gobain от почти 10 години, като през това време е заемал различни ръководни позиции в България и Европа.
Преди да се присъедини към компанията, той е работил във финансовия и банковия сектор. Това беше една от водещите международни компании в индустрията.
Завършил е 9 ФЕГ “Алфонс дьо Ламартин” в София, след това СУ “Свети Климент Охридски” и Университета в Лил в областта на мениджмънта. Има магистърска степен по финанси от EDHEC Business School France. Той е квалифициран по ACCA (Асоциацията на дипломираните експерт-счетоводители – ACCA). Владее английски, френски и гръцки.
– Концернът Saint-Gobain е на над 350 години и е добре познат на световния и българския пазар. Бихте ли ни казали какво е новото в компанията и как я виждате да се развива през следващите години?
– Да, вярно е. Историята на компанията започва през далечната 1665 г., като през всичките тези години компанията не спира да се развива. Това е и причината Saint-Gobain да е сред 100-те най-иновативни компании в света. Убедени сме в необходимостта от развитие на устойчиво строителство. Изправен пред предизвикателства, свързани с климатичните и демографски проблеми, както и опазването на ресурсите, Saint-Gobain стартира Обсерваторията за устойчиво строителство. Стартирала през 2023 г. в 10 държави, тя редовно публикува своя барометър въз основа на проучване на професионалисти, студенти, избрани представители и асоциации-членове от 22 държави. Целта на този барометър е да измерва напредъка и да идентифицира областите на действие, където да се съсредоточат усилията и да се създадат стратегически планове, които отговарят на днешните предизвикателства.
В Saint-Gobain се опитваме да разработим решения сега, от които индустрията ще има нужда поне след няколко години. Например секторът на санирането отдавна е пренебрегван в полза на новото строителство. Необходимостта от ускоряване на възстановяването на енергията при липса на обща глобална визия за нейното прилагане е предизвикателство, което сме готови да посрещнем. Нашите центрове за развитие непрекъснато разработват нови изолационни системи, включително системи за къщи с нулево потребление на енергия, леки конструкции, напълно рециклируеми системи и др.
Бързото развитие на градовете неминуемо води до необходимостта от нови жилищни и обществени сгради. Адаптация и устойчивост – това са целите, към които се стремим. Устойчивото строителство все още до голяма степен се възприема като смекчаване на изменението на климата. Въпросът за трансформацията в сектора обаче е и свързан с адаптирането и устойчивостта. За нас е важно да предлагаме иновативни системи и продукти, които от една страна да улесняват нашите партньори, а от друга трябва да бъдат устойчиви във времето, да имат минимален въглероден отпечатък и да могат да се използват в различни области на икономиката. структура, осигуряваща на бъдещите потребители оптимална вътрешна среда с необходимото ниво на топлинен, визуален и акустичен комфорт.