Thursday, March 20, 2025

Камарата на архитектите настоява за организиране на архитектурни конкурси за новите сгради на две училища в Пловдив

Share

24/10/2024 г
73

Според камарата инженерингът не е подходящ за изграждане на значими обществени сгради

Камарата на архитектите настоява за организиране на архитектурни конкурси за новите сгради на две училища в Пловдив

Камарата на архитектите в България (КАБ) настоява за организиране на архитектурни конкурси за новите сгради на две характерни пловдивски училища – ОГ „Академик Кирил Попов“ и СУ „Св. Патриарх Евтимий”. Инициативата е свързана с обявената обществена поръчка за инженеринг на два учебни корпуса. Професионалната организация смята, че инженерингът е неподходящ за изпълнение на значими обществени сгради, тъй като не гарантира качество на изпълнение и ефективно изразходване на публичните средства. Европейската практика изисква на първо място да се организират архитектурни конкурси за изработване на идейни проекти, за да се осигурят най-оптималните и трайни решения.

КАБ изпрати писма до кмета на Пловдив Костадин Димитров с копие до Министерския съвет, Министерството на образованието и науката и Агенцията по обществени поръчки. В писмата се настоява за съществени промени в условията на двете обществени поръчки и тяхното препровеждане. В обосновката се посочва, че процедурите ограничават потенциалните участници, нарушават конкуренцията и възпрепятстват ефективното използване на публичните средства.

Основните аргументи на KAB са следните:

  • Порочна и опорочена е процедурата инженерингът да предоставя прединвестиционни проучвания и идеен проект едновременно със строителството. При липса на ясно инвестиционно намерение, проект и количествени разчети, възлагането е недопустимо и застрашава правилното и прозрачно разходване на публичните средства.
  • Настоява се процедурите да бъдат обособени в обособени позиции, за да се осигури свободен достъп и участие на проектантите при изпълнението на проектантските дейности – изготвяне на предпроектни проучвания, решение за обем и оформление, инвестиционно проектиране и осъществяване на авторски надзор.
  • Поръчките заобикалят правилата за провеждане на конкурс за дизайн. Законът за обществените поръчки предвижда, че възложителите провеждат конкурс за проекти за поръчки на стойност над 100 000 лв., чиято цел е получаване на идеен проект или други услуги в областта на градоустройството и архитектурата. В конкретния случай целта на община Пловдив е именно това – изграждането на значим обществен обект, съобразен с цялостни проектни решения.
  • Съществува неравнопоставеност и дискриминация в процедурите по отношение на стопански субекти – проектанти. Незаконно могат да участват само хора, които могат да се занимават със строителство, но не и с проектиране.
  • Предметът на наградата беше неясен и трябваше да бъде коригиран.
  • Изискванията за технически и професионални умения са незаконни. В критериите за подбор възложителят е посочил ограничителни условия по отношение на доказване на технически възможности и правоспособност на участника за изпълнение на поръчката.
  • Методиката за оценка е небалансирана, неясна, позволява субективна оценка и трябва да бъде напълно преразгледана, за да се установят показатели, които да гарантират реална конкуренция и конкуренция, основана на качество и прозрачна цена.

Писмото-заповед за МГ “Академик Кирил Попов” можете да намерите тук.

Писмо относно производство за СУ „Св. Патриарх Евтимий” можете да изтеглите тук.

Наскоро КАБ отбеляза неприемливи условия в договорите за обществени поръчки на кметство Бургас, за които можете да прочетете тук.

Прочетете повече

Местни новини