20.10.2025 г
40
Резултатите включват изграждане на 4 нови урнови стени, ремонт и обновяване на ключова инфраструктура, изграждане на достъпни алеи, нови фонтани и пейки

Екипи на “Зелена система”, “Гробищни паркове” и Столичен комбинат за отпадъци почистиха около 2400 дка площ в три големи гробищни парка в София, изоставени повече от десетилетие. Основните дейности от началото на 2024 г. включват премахване на над 400 тона боклуци, храсти и растителност и премахване на над 100 опасни дървета. За първи път парковете също предприеха текуща поддръжка, за да предотвратят по-нататъшно опустошаване. Поставени са над 100 нови пейки, ремонтирани са всички чешми и са добавени нови. Изградени са четири нови стени от урни.

По време на разширяването на Централните гробища бяха създадени временни пътеки и започна подготовката за изграждане на асфалтови алеи.



Реставрирани са паметници на бележити български личности и е отделен терен за ритуали на мюсюлманската общност. Започна дигитализацията на гробищните паркове, един от които вече е онлайн („Банкя – Полето“). Извършен е авариен ремонт на хладилните камери и е доставен авариен генератор.

източник: SO
„Призовавам всички жители на столицата да се присъединят към този ангажимент. Комуната ще продължи да се грижи за общите алеи и пространства, но поддържането на самите парцели е отговорност на всеки един от нас. Нека заедно опазим тази достойна среда“, допълни кметът Терзиев.