Monday, June 8, 2026

Кметът Терзиев предлага нова структура на столичната община

Share

11.07.2025 г
21

Предложението беше публикувано ден след като той поиска оставката на главния архитект Богдана Панайотова

Кметът Терзиев предлага нова структура на столичната община

Кметът Васил Терзиев представи доклад до Общинския съвет на Метрополис, предлагащ нова административна структура. Промяната има за цел да реорганизира организацията, да осигури по-устойчива и предвидима система за управление, която гарантира по-ясно разделение на отговорностите, по-висока ефективност и по-добра координация между екипите. Промените ще се извършват без увеличаване на общия брой на администрациите.

Нов зам.-кмет в отдел “Градоустройство и благоустройство”

Една от ключовите промени в новата структура е създаването на длъжността заместник-кмет по устройство на територията – човек, който ще играе стратегическа роля в интегрирането на всички процеси, свързани с планирането и развитието на София. Решението има за цел да възстанови баланса между политическата отговорност и независимостта на експертите по градско планиране. Новият зам.-кмет ще взема стратегически решения и ще носи политическа отговорност за резултатите от тях.

Същевременно главният архитект ще продължи да упражнява правомощията си по Закона за устройство на територията – издаване на разрешения за строеж, одобряване на проекти и контрол по законосъобразност и качество на строителството. По този начин ще се постигне ясно разделение на функциите: политическо ниво определя визията и приоритетите, а експертното ниво гарантира качество и спазване на закона. Според кмета през годините е нарушен балансът в София, в който главният архитект се е превърнал във властови човек, а трябва да е експерт, гарантиращ професионализъм и независимост.

Оптимизация и производителност

Новата структура предвижда създаването на нов отдел “Сигурност”, звено за стратегическа комуникация, антикорупционен инспекторат и административно звено за поддръжка на изградените обекти. Новата структура подрежда функциите така, че да няма дублиране между звената. Благодарение на по-добрата координация и вътрешна организация общината ще може да реализира повече проекти с по-малко бюрокрация и по-бързи резултати за гражданите, казва кметът.

Новата структура разграничава стратегически, експертни и административни функции, създавайки по-директни линии на отговорност и контрол. Промяната въвежда и нов модел на сътрудничество между отделните министерства – работа в екип по съвместни проекти и интегрирани решения в интерес на столичани.

Докладът за новата структура ще бъде разгледан на заседанието на Столичния общински съвет на 13 ноември.

Презентация

Прочетете повече

Местни новини