Thursday, March 20, 2025

Конференцията на Световния ГИС ден събра над 800 участници от Полша и чужбина

Share

На 20 ноември в Милениум Гранд Хотел София, след изключително успешното 25-о издание, се проведе най-големият форум в областта на Географските информационни системи (ГИС) у нас. Събитието събра на едно място водещи международни експерти и над 800 представители на над 200 организации от държавната администрация, местната власт, бизнеса, академичните среди, неправителствения сектор и много други. Официален организатор на ГИС Форума е ЕСри България, а партньори са над 50 водещи организации от различни сфери.

Престижната конференция под надслов „Обединени в ГИС решенията създаваме по-добро бъдеще“ беше тържествено открита от Валентин Мундров, служебен министър на електронното управление, и Радостин Илиев, служебен заместник-министър на отбраната.

По време на откриването Валентин Мундров подчерта важната роля на ГИС технологията в архитектурата на електронното правителство на страната и важността на спазването на ГИС стандартите за оперативна съвместимост. Заместник-министър Илиев насочи вниманието на присъстващите към значението на Географските информационни системи за изграждане на високотехнологични отбранителни способности на страната ни.

По време на официалното откриване най-високото международно отличие за специални постижения в областта на ГИС беше връчено на фирма „Софийска вода” АД. Географската информационна система на предприятието е избрана измежду 100 000 организации по целия свят. Наградата получи Станислав Станев, заместник изпълнителен директор на „Софийска вода” АД.

Ян Копел, мениджър бизнес развитие в Esri Europe, дойде в България специално по повод Световния ГИС ден. Той представи на участниците във форума най-новите тенденции в геопространствените технологии и техните иновативни и мащабни приложения в Европа.

Голям интерес предизвика участието в престижния форум на Михаела Соростинян, заместник-директор на геопространствената секция на НАТО. Тя запозна участниците в конференцията с ГИС технологиите в подкрепа на Ситуационния център на Алианса.

По време на следобедната сесия „Иновативните ГИС решения в България“ Министерството на вътрешните работи получи специална награда за дългогодишен принос в развитието на ГИС технологиите в областта на обществената безопасност и ред в България. Ян Копел връчи престижен глобус на Тони Тодоров, заместник-министър на вътрешните работи.

Министерството активно развива и модернизира своята ведомствена ГИС платформа, която подпомага над 2000 служители в ежедневните им усилия за превенция и борба с престъпността, осигуряване на граничен контрол и управление на кризи. „Тази награда е израз на високо признание за професионалните постижения на Министерството на вътрешните работи в разработването и внедряването на модерни и технологично напреднали пространствени информационни системи и решения в областта на сигурността и обществения ред в нашата страна“, каза Тодоров. Най-новите възможности на системата за предоставяне и анализ на информация за оперативно-аналитична дейност бяха представени на живо по време на конференцията от екипа на ДКИС на МВР и администрацията.

Освен системата MIA, в следобедната сесия на форума бяха представени и някои от най-важните ГИС проекти, реализирани у нас през последната година.

инженер Стефан Петров от Агенцията по геодезия, картография и кадастър представи проект за изграждане на специализирана ИТ система за пространствени данни AGCC. Голям интерес предизвика и участието на Агенция „Пътна инфраструктура“, която представи ресорната Географска информационна система за управление на републиканската пътна инфраструктура, с особен акцент върху новите мобилни ГИС решения за събиране на теренни данни. Кметът на Община Карлово д-р Емил Кабаиванов представи пред участниците във форума предимствата на новата общинска облачно базирана платформа ArcGIS, която подпомага дейности, свързани със сметосъбирането, екологичната система и транспорта.

Мария Накова, ръководител на проекти на Европейския център за дигитални иновации в строителството, представи дейностите на ECIH, насочени към подкрепа на дигиталната трансформация в строителния сектор в България чрез обучения и професионални услуги. Голям интерес сред публиката предизвика и презентацията на Офелия Канева, управител на „Соник Старт“, за иновативните приложения на платформата ArcGIS Online за управление на социални услуги. Иван Гойчев, зам.-кмет по дигитализация, иновации и икономическо развитие на Столичното кметство представи нова ГИС система за управление на уличното осветление в София.

След конференцията 25-ият Световен ГИС ден продължи с официална церемония, по време на която бяха връчени наградите на победителите в Националното образователно състезание „Да опознаем света с ГИС“.

Първо място сред учителите тази година спечели Светослава Предева от 108 СУ „Никола Беловеждов“, гр. София за нейния интерактивен ГИС проект „Фолклорни области и хора на България“. Ученикът победител стана ученикът от девети клас Велко Кожухаров от СГСАГ „Христо Ботев“ от гр. София, който създаде интерактивна ГИС историческа карта „Кризата на язовира: Как сушата през 2024 г. променя България“. Призът в категория „Училищен отбор” спечелиха петокласничката Лиляна Стаменова и нейните учители от „Космическо училище” Ваня Стаменова и Стефан Стаменов с проекта си „Климат и природа на Африка”. Главната награда сред студентите спечели Виктория Спасова от Университета по архитектура, строителство и геодезия, която с помощта на ГИС представи впечатленията си от „Най-щастливите кътчета на света“.

Всички интерактивни уроци и учебни материали, сюжетни карти и ГИС проекти, които са част от националното образователно състезание, можете да разгледате в галерията на състезанието „Да опознаем света с ГИС“.

Снимки: Лилия Йотова

Прочетете повече

Местни новини