Monday, June 8, 2026

Кукурин се оплаква от натиска на SS-DB-PP, но не вижда проблем в протестите срещу мегастроителството

Share

След вчерашния протест с искане на оставката на кмета на Младост, Ивайло Кукурин излезе с декларация, в която предупреди за координирана атака срещу него и интересите на столичния район “Младост”.

Преди протеста общинският съветник от ДБ Симеон Ставрев разкритикува подкрепата за Кукурин от тролове във “Фейсбук” във връзка с проекта за изграждане на 75-метрова сграда на оживено кръстовище в “Младост”.

В позицията си Ивайло Кукурин посочва, че нняма да се поддаде на политически и корупционен натиск и ще продължи да защитава визията си за развитие на района. Той също обвинява “Спаси София” (СС) и “Демократична България” (ДБ) в двойни стандарти и мълчание за корупцията.

“Спаси София”: Район “Младост” иска да прехвърли хектари общинска земя за частно строителство

Организацията също предупреждава срещу повторно застрояване на района

„Не се поддадох на корупционния натиск от ПП. Не се поддавам на натиск „Спаси София“ и „Демократична България“ – зарича се Кукурин.

Според него през 2025 г. кметове и други представители на местната власт са били подложени на натиск от ръководството на „Продължаване на промяната“ да уреждат обществените поръчки срещу комисиона от 6%. „Кметовете на райони, включително и аз като кмет на „Младост“, бяхме подложени на натиск да организираме обществени поръчки на 6%. „Спаси София” и „Демократична България” запазиха мълчание. Затова заедно с кмета на Люлин и общинските съветници напуснахме коалицията“, подчертава той.

Кукурин посочва още, че преди четири месеца са отнети 11 дка земя от район “Младост”.която беше предоставена на голям строителен инвеститор. “Срещу голяма нула “моралистите” от СС и ДБ дадоха 150 млн. евро. Дали “намирисва на корупция” – всеки може да прецени сам”, коментира той. Кукурин отбелязва, че е защитил идеята за компенсиране на 11 междублокови пространства във въпросния район, за да се предотврати застрояването в зелените площи на района.

Кметът на района твърди, че се опитват да спрат разработката на “Младост” срещу него и да отклонят вниманието от проблемите на самите политически формации. “Днес същите политически групи се опитват да спрат развитието на “Младост” и да отклонят вниманието от корупцията. Няма да се поддам на политически натиск”, обещава той и допълни, че “Младост” ще бъде най-желаният район за живеене в София.

Кметът на “Младост” критикува поредния чудовищен строеж в зелена площ (снимки)

Идеята беше тази зона да се развие като “Младежки център”

Кукурин изброява и някои проекти, които според него ще променят облика на региона – изграждането на модерен културен център, европейска спортна зала, нова сграда на областната управа, нов храм и др. „Това е визия, която смятам за правилна и ще я защитавам независимо от политически интереси и натиск“, отбелязва той.

По думите на кмета на “Младост” преди две седмици Столичният общински съвет (СОС) е одобрил едно от най-големите обезщетения за района и “Софийски имоти” – 15 000 кв.м обезщетение до ключ без харчене на обществени средства. „Това е един от най-добрите примери за публично-частно партньорство“, казва Кукурин.

„Няма да допусна Младост да се използва за политически и икономически битки“, подчертава той.

Кметът на “Młodost” обжалва решението на SOS за замяна на общински недвижими имоти

Според Кукурин в резултат на решението район “Младост” се лишава от ключови градски зони

По-късно от “Спаси София” съобщиха, че градските съветници от формацията днес бяха отново призовани от кмета на София Васил Терзиев да върне решението за разрешаване на строителството на Столичния общински съвет за ново разглеждане върху огромна 75-метрова сграда в Младост. Според Андрей Зографски реакцията на кмета е повече от необходима, особено след вчерашния протест срещу 22-етажния “мастодонт” в центъра на вече реконструирания квартал.

От “Да спасим София” отбелязват, че общинските съветници от партията са били най-категорично против решението, взето по искане на кмета на района, с подкрепата на ГЕРБ, БСП, ИТН и Синя София. Формацията показва това площта е 93% общинска собствености вместо да го използва за парк, културно пространство или обществена инфраструктура, “икономическото мнозинство” в СОС пробута строителството на 22-етажна жилищна сграда.

„14 дни след приемането на решението кметът Терзиев има ясен отговор: ще застане ли на страната на гражданите и нормалното европейско градоустройство или ще позволи “22 етажа на корупцията” в един от последните стратегически райони в Младост”, коментира общински съветник от СС Андрей Зографски. Според него Терзиев има избор: или да спре това престъпление, или да стане мълчалив съучастник в следващото унищожаване на града. Зографски изразява надежда мълчанието на Митрополията да приключи и Васил Терзиев да вземе страна.

Това подчертаха вчера и от “Спаси София”. Жителите на “Младост” излязоха масово на протест, защото не искат да видят предаването на един от последните общински парцели в района. за строителен обект, състоящ се от 22 етажа. „Гневът на хората е очакван – Младост от години е арена на безконтролно преустройство, унищожена градска среда, липса на зелени площи и перманентен срив на инфраструктурата“, подчертават от формацията.

Назрява строителен скандал: строят огромен небостъргач в общински имот в Младост

Корупцията

Зографски призовава още Васил Терзиев да разговаря с Ивайло Кукурин и частните собственици на 7% от имотите, за да ги убеди да се откажат от скандалното споразумение.

“Терзиев, който самостоятелно е решил да отговаря за градоустройството, може след обществено обсъждане да разпореди изработването на служебен ПУП за тази територия, като я преобразуват в парк и зелени площи или за друго обществено предназначение. Кметът на София разполага с няколко административни инструмента, с които може да спре скандалното строителство”, казва общинският съветник.

От “Да спасим София” подчертават, че ако решението за мегастроителството не бъде върнато, протестите и блокадите ще продължат. „Гражданите на Младост показаха, че няма да се откажат и Да спасим София ще бъдем до тях, докато този план не бъде окончателно спрян“, категорични са от формацията.

Прочетете повече

Местни новини