Природните фактори и човешките действия и бездействия са причина за недостига на вода на много места в страната. Липсва наследственост в провежданата политика, а отговорността за изпълнение на предписаните мерки е разпръсната между държавните институции. Няма достатъчно добре подготвени експерти. Съобщава се и за взаимно недоверие между замесените страни.
Това са част от заключенията на кръглата маса с участието на експерти, представители на различни институти и организации, Българския ВиК Холдинг и КЕВР, организирана от Хидротехническия факултет на Университета по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ). Акцентите от форума бяха представени днес на пресконференция в БТА.
Както съобщи деканът на Хидротехническия факултет доц. д-р инж. Петър Филков несъмнено една от причините за сушата е изменението на климата. Освен това 99% от населението на страната има централизирано водоснабдяване, което налага голяма отговорност на ВиК операторите. Като незадоволително определи Филков и състоянието на ВиК.
Той подчерта, че част от причините за недостига на вода са естествени, тъй като 5 от последните 6 години са били сухи и затова водните ресурси намаляват. Зависимите от човека фактори включват загуби на вода в мрежата, липса на добре подготвен персонал, управленски решения, финансови причини, проблемни закони и разпоредби, взаимно недоверие между заинтересованите страни и неефективност на планираните през последните години действия и направените оценки.
Петър Филков заяви, че няма бързо решение на проблема, необходими са последователни, целенасочени действия.
док. д-р инж. Галина Димова коментира взаимното недоверие между ВиК операторите, потребителите и държавните институции, които създават политиката в сектора. Тя обясни, че потребителите смятат, че цената е висока, компаниите не правят достатъчно, за да поддържат мрежата, а ВиК операторите смятат, че кражбите на вода са често срещани, което носи финансови тежести. Димова заяви още, че няма достатъчно публично достъпна информация за изпълнението на предвидените програми и дейности и кой контролира изпълнението им. Според нея Директивата за питейната вода от 2020 г. призовава ВиК операторите да предоставят на клиентите повече информация за потреблението. Галина Димова очаква в резултат на това да се повиши информираността.
Тя подчерта, че потребителите също намаляват, приходите на ВиК дружествата намаляват, мрежата си остава същата, а разходите растат с нейното амортизиране.
проф. д-р инж. Димитър Аличков заяви, че задълженията на институцията са определени в закона, но не се спазват и няма отчет пред обществото за свършеното. Той посочи, че резултатите от мерките срещу засушаването няма да бъдат видими бързо. Според Аликов трябва да има консенсус между всички, да има приемственост и всяко правителство да продължи започнатото от предишното.
Той отбеляза, че водата е достатъчна за битовите и питейните нужди на страната, но не се разпределя равномерно. Експертът посочи, че решенията на проблема с недостига на вода на дадено място трябва да се основават на местната технологична специфика. Галина Димова добави, че няма генерално решение за цялата страна. Тя уточни, че на местно ниво трябва да се прецени кой вариант е по-удачен от икономическа гледна точка и решенията да се вземат от експерти.
Петър Филков отчете много тревожна тенденция в подготовката на специализирани кадри. През последните години приемът в специалността ВиК е намалял в пъти, като през миналата година в УАСГ са се дипломирали едва 10 ВиК специалисти. След 2 нулеви години в хидроинженерството, специалността се признава за защитена и положението леко се подобрява, но 5-6 дипломирани на година определено не стигат. Една от причините за непривлекателността и на двете специалности е ниското заплащане на експертите.
проф. Аличков допълни, че недостатъчните заплати вече дават отражение и ако не се предприемат действия в тази насока, недостигът на инженерни, ръководни и административни кадри в строителния бранш ще се задълбочи.
Зам.-декан по научната и международна дейност на Хидротехническия факултет на УАСГ, доц. д-р инж. Венци Божков каза, че няма желаещи да работят тази професия, както и защото се пренебрегва мнението на специалистите и някои висшисти не желаят да се занимават с нея.
Той каза още, че никой не контролира министрите, те трябва да контролират изпълнението на планираните дейности и това зависи от тяхната добра воля, а липсва приемственост в политиките на отделните правителства. Божков посочи още, че водата е отговорна и за няколко министерства. Той е категоричен, че трябва да има един висш орган, който да отговаря за ВиК сектора.