08.08.2024 г
503
Той ще посреща туристите със светлинни и визуални ефекти, а изграденият до съоръжението новаторски изложбен център ще ги въвежда в света на възрожденския строител.
Мостът на Колю Фичето през река Янтра за Бяла в Русе е символ на града и паметник на културата от национално значение. Съоръжението е построено преди повече от 150 години и се счита за постижение на българското възрожденско инженерно, строително и архитектурно изкуство. Работата по нея започва през 1865 г. и завършва през 1867 г. Построена е по заповед на Мидхат паша.
Мостът е дълъг 276 метра и широк 9 метра. Неговите 14 арки с диаметър 12 метра са украсени с релефни изображения на животни. Поддържа се от 13 стълба с водни вдлъбнатини и релефни ниши и два устоя. Мостът е изграден от дялан камък от местен варовик и варов хоросан. След наводнението през 1897 г. осем арки в средната част на моста са разрушени. През 1922-1923 г. е възстановен с помощта на стоманобетонни опори и сводове, но първоначалният вид е променен.
Изследванията, направени преди много години показват, че основите на съоръжението са здрави. Има сериозни проблеми с тротоара, има пукнатини и фуги между камъните. Преди време заради ремонта на модерен мост автомобилният трафик беше насочен към старата конструкция, което още повече я амортизира. Поддръжката и реставрацията на моста започна миналата година. Дейностите са извършени по европейски проект на обща стойност 9,5 млн. лв., финансиран по оперативна програма „Региони в растеж“ 2014-2020 г. Повече за проекта можете да намерите тук.
По проект е изграден двуетажен Експо център. Ще има музей, който ще разказва за живота на Колю Фикето и Беленския край – с графики и фотоматериали, умалени 3D модели на три негови шедьовъра (мостът в Дрянов, Покритият мост в Ловеч и църквата „Св. Троица в Свищов), триизмерна картина на Колю Фикето, която ще посреща туристите, както и сцена от реалния строеж на моста в почти оригинални размери – над седем метра височина.
„Ще се върнем 157 години назад и ще си представим как е построен мостът – с волски коли, камъни и скеле, ще бъде много впечатляващо. Ще разказват интересни истории. „Представете си Фичето до кръста във вода под моста, а батериите на Мидхат паша са на съоръжението и изпробват силата му“, каза пред БТА кметът на Бяли Димитър Славов.
Центърът ще включва още магазин за сувенири, обществени помещения с две тераси и ресторант. По време на празници и специални събития в Бяла ще бъдат показвани 3D картографски проекции. Отделни туристически групи ще могат да заплатят прожекцията, ако желаят. Между експозиционния център и моста се създава пространство за културни събития, където могат да се организират фолклорни фестивали, рок фестивали и работилници по скулптура на открито.
Програмата за официалното откриване на реставрирания мост на Колю Фичето на 23 август ще бъде разнообразна. До моста ще има сцена с LED екрани, танцьори в народни носии и гайдари. Актьорът ще се превъплъти в образа на Кольо Фичето, който ще поведе шествието. Ще участва и Русенската опера с оркестър, хор и солисти. Ще бъдат представени емблематични възрожденски песни, църковни песни и арии от исторически оперни заглавия. Вечерта ще завърши с 3D мапинг прожекция, като кадрите ще оживеят на моста на Колю Фичето. На следващия ден ще има концерт на певицата Дара, а специален гост ще бъде легендата на българския футбол Христо Стоичков.
Посетете сайта “Мостът на Колю Фичето – Беларус Сити”.
Ема Димитрова