Monday, January 20, 2025

Над 5000 души се обявиха против промените в разпоредбите за дърводобив. хората

Share

Над 5000 души изпратиха своите становища до Министерството на земеделието и храните (МЗХ), като се противопоставиха на промените в наредбите за дърводобив и горско строителство, които ще създадат условия за нови сечи, WWF съобщава.

Новите промени ще позволят извършването на дърводобив с цел изработване на сечища за тежки дърводобивни машини – комбайни.

Днес, 18 декември, е последният ден по време на които се приемат сесии за становища по спорни изменения. Всеки, който обича българската природа и иска горите да останат за бъдещите поколения, може да изрази мнението си, като подпише онлайн декларация на сайта на WWF, която се изпраща на имейл адреса на Изпълнителната агенция по горите към Министерството на околната среда, екологичната организация се обръща към организацията .

„Независимо от плановете на експертите, промените ще позволят изсичането на цели 17% от горската площ. И това ще стане без оценка на въздействието на сечта върху състоянието на гората. И тези сечища, както и сечищата под колесните и тракторните пътища, по същество представляват чисти сечища.” забеляза той Добромир Добринов, Старши експерт „Правила за опазване на природата“ към WWF.

WWF предупреждава срещу опасен водноелектрически проект на река Дунав между България и Румъния

38 организации призовават ЕК да премахне “завоя Мъгуреле-Никопол” от приоритетните проекти за възобновяема енергия

Експертите на WWF предупреждават, че ако те влязат в сила, промените ще доведат до:

  • разпокъсаност на горите
  • увеличаване на ерозията
  • увреждане на горските почви
  • влошаване на здравето на горите
  • намаляване способността на горските екосистеми да изпълняват водозащитни, пречистващи и водозадържащи функции

И всичко това във време, когато природните бедствия стават все по-интензивни и по-разрушителни, и горите са нашият най-важен съюзник в борбата с изменението на климата – подчертава природозащитната организация.

WWF уточнява, че измененията предвиждат добив от сечище не се зачита към количеството употреба, определено като допустимо, е в пряко противоречие със Закона за горите. Освен това такава промяна прави планирането на горите безсмислено, което отчита състоянието на горите и застрашава практиките за устойчиво управление на горите.

Нели Дончева, ръководителят на програма “Гори” към WWF коментира, че тези промени са очевидни стремят се да позволят масово навлизане на тежко оборудване в горите, за да се увеличи сечта. Това означава горски системи в България, които са най-вече адаптирани към условията на терена, релефа и климата, както и към спецификата на горските насаждения, занапред те трябва да отговарят на техническите възможности на машините. Това е абсурд и огромна стъпка назад за горската наука в България. В резултат на това ще се влоши състоянието на горите и екосистемните услуги, които те предоставят, предупреждава Дончева.

    WWF: Имаме нужда от кампания за справяне със замърсяването на Витоша

WWF: Имаме нужда от кампания за справяне със замърсяването на Витоша

Замърсяването е част от последствията от това хората да посещават планината, независимо от природата

Прочетете повече

Местни новини