Monday, January 20, 2025

Надценените жилища трудно ще се продават на пазара

Share

01.06.2025 г
3

2025 г. ще бъде година на “преход” за имотите в България

Надценените жилища трудно ще се продават на пазара

Източник: wellington.live

Имотите, посочени на горните пазарни цени, трудно ще намерят купувачи през следващите 12 месеца. Ако досега пазарът беше доминиран от продавачи и някои от тях успяваха да сключат сделки на по-високи нива в резултат на всеобщата еуфория, това трудно ще се постигне през 2025 г. – според прогнозата на Имотека за следващите месеци.

„Предстоящата 2025 година ще балансира отношенията между купувачи и продавачи. Купувачите няма да бъдат подложени на натиск от постоянно покачване на цените, те внимателно ще избират измежду оферти и ще обърнат специално внимание на къщи, чиито цени са надценени и не отговарят на стойностите на имота. Това принуждава продавачите, особено тези на вторичния пазар, да бъдат конкурентни, а правилната оценка на имота ще бъде ключова за осъществяването на сделката“, казва Явор Пейчев, изпълнителен директор на Имотека.

От Имотка очакват стабилен и активен пазар през 2025 г. със запазване на броя на сделките в страната и едноцифрен ръст на цените на имотите в областните центрове. В региони със засилен интерес от страна на купувачи и строителни предприемачи – и двуцифрен.

Според Пейчев банковите кредити ще продължат да се предлагат поне през първите шест месеца на годината, което допълнително ще стимулира сделките. Влизането на страната в еврозоната вероятно ще доведе до ново покачване на цените.

„Традиционните пазарни процеси няма да окажат такова влияние върху цените у нас, както предстоящото влизане на България в еврозоната. Ако това се случи, както е планирано през юли 2025 г., е много вероятно цените да се повишат допълнително“, обяснява Пейчев.

Смяна на профила на купувача – това са част от очакванията на Имотка за следващите 12 месеца. „През 2025 г. повечето хора със спестени пари ще станат по-предпазливи. Това ще се отрази на пазара на недвижими имоти и в двете посоки – част от по-консервативните потребители ще спрат да купуват жилища с инвестиционна цел и ще решат да държат парите си в банката. Други, които в момента инвестират в по-малко популярни активи у нас – акции, злато, криптовалути, най-вероятно ще изберат по-предсказуеми и по-малко рискови инвестиции, например в имоти“, казва Пейчев.

Миграцията към големите областни центрове продължава и ще обуславя вътрешния пазар, предизвиквайки постоянно търсене на недвижими имоти за покупка и наем. Спестяванията на гражданите в банките продължават да растат, като заради приемането на еврото част от тях ще бъдат инвестирани в жилищно строителство.

Фактори, които биха имали “задържащ” ефект върху движението на пазара, са повишаването на лихвите по банковите депозити до по-високи нива – над 3%, като част от купувачите отказват да закупят имот, за да го върнат, както и променени условия по ипотечните кредити. Друг фактор биха били правните промени и данъчното облагане на собствеността и придобиването на недвижими имоти.

Цялостната среда ще става все по-важна за купувачите на жилища. Специално за млади семейства, които търсят своя първи дом, изборът на апартамент няма да се ограничава до характеристиките на самия апартамент. За тази група е важно качеството на сградата, състоянието на общите части, инфраструктурата в района, както и наличието на паркове и зелени площи, осигуряващи комфорт и по-добро качество на живот. Енергийноефективните и екологични къщи, съчетаващи функционалност и издръжливост, ще бъдат все по-търсени.

Прочетете повече

Местни новини