Вижте статията в bpoi 6/2024 на уебсайта на GPAD
Наградите на MIPIM за инвестиционни проекти и архитектура се присъждат от създаването им през 1991 г. са символ на високо качество в отговор на нуждите на индустрията за недвижими имоти и в хармония с нуждите на общността и околната среда. Международно жури с различен състав през годините прави своя избор напълно независимо въз основа на различни критерии, като оригиналност на концепцията, архитектурни стойности, екологични стойности, интеграция на проекта със заобикалящата среда и общността, качество на потребителското изживяване, икономически принос. Отделните категории имат за цел да отчитат различни инвестиционни проекти и да отговарят на съвременните тенденции на пазара на недвижими имоти и изискванията на потребителите и жителите.
Най-добрата трансформация
Тази категория е посветена на успешното активиране и модернизиране на съществуващи активи за създаване на по-полезен и съвместим с ESG проект, който служи на бизнеса и общността. Печелившите проекти приемат нова роля за пространство, услуги и удобства, които отговарят по-добре на нуждите на тяхното местоположение и местната общност. Холистичният подход към ESG тенденциите е ключов.
ROYALE BELGE, Брюксел, Белгия
Архитекти: Caruso St John Architects / Bovenbouw Architectuur / DDS+ / Ma2 / Atelier Eole
Инвеститор: APE / CORES Development / Foresite / Urbicoon
Проектът за обновяване на Royale Belge е с изключителен мащаб и качество и демонстрира сериозен ангажимент към устойчивостта. Спасявайки тази модернистична структура от 20-ти век от разрушаване, обновяването гарантира запазването на важен елемент от архитектурното наследство. Заобиколен от 11 хектара гори и езера, Royale Belge стои внушително на булевард Souverain и изглежда като модерен замък. Сградата е перфектен пример за смела и луксозна корпоративна архитектура от 60-те години на миналия век. Уникалната обстановка, прозрачната стъклена основа, кръстообразната кула и стъклените фасади с бронзов цвят превръщат проекта в истинска забележителност в архитектурния пейзаж на Брюксел и допринасят за включването му през 2019 г. в списъка на защитените сгради.
Първоначално проектирана като централа на застрахователната компания Royale Belge, днес сградата е с площ от 40 000 кв.м. е изправен пред ново предизвикателство – как да отговори на съвременните изисквания, без да загуби историческата си стойност. След архитектурния конкурс, спечелен от Caruso St John Architects заедно с Bovenbouw Architectuur, столичният регион на Брюксел предоставя на инвеститорите – консорциум Souverain 25 – разрешение за обновяване при условията за запазване на същността и идентичността на сградата.
Благодарение на ресторант, пространство за съвместна работа, хотел, конферентна зала, здравна клиника и офиси, задачата поддържа интеграция с градската тъкан на белгийската столица. За по-лесен достъп е създадено ново фоайе над общите пространства от приземния етаж до ниво 2. Отразявайки формата и пропорциите на аудиторията, това ново ядро внася светлина в тъмната зона и свързва стъклената основа (0 и +1) към кръстовата кула (+2 до +10). Проектът подобрява енергийните характеристики на сградата чрез добре обмислени интервенции.