Monday, June 8, 2026

Новият регионален министър определи незаконното строителство в местността Баба Алино край Варна като “синхронизиран институционален провал”.

Share

28 май 2026 г
28

Иван Шишков поиска оставката на директора на кадастъра във Варна, а срещу ВиК се води проверка за допуснатите нарушения

Всички институции си “затвориха очите” за незаконното строителство в местността Баба Алино край Варна. Синхронизирано сбогуване – така министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Шишков описа застрояването на над 100 площада в гората между Варна и “Златни пясъци”. Заедно с министъра на земеделието и храните Пламен Абровски, зам.-министъра на вътрешните работи Калоян Милтенов, зам.-министъра на околната среда и водите Костадин Гешев, варненския войвода Марио Смърков и експерти от районните служби той изготви документ и извърши проверка на място във връзка със скандалния случай.

Новият регионален министър определи незаконното строителство в местността Баба Алино край Варна като “синхронизиран институционален провал”.

Министър Шишков отбеляза, че става дума за редица незаконни дейности, включително изготвяне на документи с невярно съдържание. Установено е, че само за три от имотите има сертификати за търпимост, от които е видно, че сградите са завършени преди 2001 г., т.е. преди 25 години, при положение, че тези сгради са чисто нови. Документите са издадени на 7 юни 2023 г. от архитекта на район „Приморска“ и се упоменава, че строежът е завършен през 2001 г. „Не е случайно, защото това е единственият начин да се получи такъв документ и единственият възможен срок за спасяване на сградите, защото всичко незаконно построено след 2001 г. трябва да бъде съборено“, коментира архитектът. Шишков. Той подчерта, че документът е категорично неверен.

Установено е още, че строителството на терена е продължило през 2024-2025 г., като през 2019 г. там е имало само 2 стари сгради. В Агенцията по геодезия, картография и кадастър обаче са получени удостоверения за търпимост с невярно съдържание, въз основа на които са нанесени на кадастралната карта. Затова министър Шишков поиска оставката на директора на Агенцията по кадастъра във Варна.

Имаше преписка в ДНСК за разрешение за незаконен строеж, откъдето жалбата беше препратена към компетентния орган във Варна. Комуната трябваше да признае строежа за незаконен и да има възможност да разруши незаконните постройки. „Надявам се варненската комуна да направи всичко необходимо това беззаконие да бъде прекратено. Втората институция е прокуратурата. Надявам се, когато осветлим този процес, да не се стигне само до някой техник в общината, а да се намерят истинските виновници, защото един обикновен служител не може да организира това“ – арх. Шишков.

Регионалният министър алармира и за поредното нарушение на закона. През януари 2025 г. след установяване на незаконно строителство беше разрешено изработването на ПУП, тогава кметът на Варна издаде заповед за спиране на незаконното строителство и въпреки всичко процедурата по изработване на ПУП с цел узаконяване на незаконното строителство не е спряна и до днес. Има и заповед за спиране на незаконното строителство от кмета на Варна.

“Мащабите са много големи. Всички институции си сътрудничат, направихме обстоен анализ и проверка. Днес постигнахме по-добър резултат от изслушването в пленарна зала. Въпросът ще излезе наяве”, категоричният министър Шишков добави, че ще бъде проверено и ВиК във Варна, за да се провери как се осигурява изграждането на ВиК системите до сградите.

Министърът на вътрешните работи вече е разпоредил проверка дали това не е причинено от умишлени действия или бездействия на длъжностни лица. До момента по случая са образувани три подготвителни производства. Първият от 2023 г. е за престъпление по служба на офицер и евентуално престъпление срещу документи. Това производство в момента е спряно. Второто производство се води от 2025 г. за незаконна сеч в обекта, което също е прекратено, а третото е за удостоверения за търпимост, които се проверяват дали не са по фалшиви документи.

На въпрос доколко е реалистична процедурата за събаряне на сгради, регионалният министър отговори, че е напълно реална и е предвидена в закона. “Надявам се кметът да спазва закона. Това е в неговите компетенции. Надявам се, че който е подписал фалшивите документи, съответните органи да си свършат работата, защото тези фалшиви документи се подписват от много хора. Не става въпрос за един човек”, отбеляза той.

Прочетете повече

Местни новини