Сигнали за незаконна сеч и строителство в местността Баба Алино са подадени още през 2023 г. Това стана ясно на брифинг на регионалния министър Иван Шишков, министъра на земеделието и храните Пламен Аббровски и зам.-министъра на вътрешните работи Калоян Милтенов, съобщава Нова телевизия.
Днес тримата бяха във Варна за работна среща с експерти от Регионалната дирекция за национален строителен контрол и Регионалната дирекция по горите.
Абровски цитира имот 5 като пример. През 2005 г. имотът е бил държавна собственост на Министерството на земеделието, но е превърнат в частна собственост на друго място. Министърът го обясни според закона при замяна не може да се променя предназначението на имота.
На 26 октомври 2023 г. служители на Дирекция по горите и ДЛ са извършили предупредителна проверка. По този начин те установяват незаконна сеч и незаконно строителство. Те го описват и в меморандума за разбирателство.
Абровски съобщи, че служители на ДС са уведомили Община Варна, ОДМВР, а на по-късен етап дори и прокуратурата.
Шишков показа удостоверение за търпимост, издадено на 7 юни 2023 г. Там обаче пише, че строежът е извършен през 2001 г. Шишков обясни, че само такива конструкции могат да получат удостоверение за търпимост. След тази година всички структури без книга трябва да бъдат премахнати.
“През 2019 г. има две стари сгради и нищо повече. До 2025 г. ще имаме всички тези сгради. Има три удостоверения за търпимост, и трите са с невярно съдържание. Навсякъде пише, че са изпълнени през 2001 г., по декларация. Така че имаме протоколи и закони с невярно съдържание. Всичко е попълнено в кадастъра. Всички институции са със затворени очи”, регионалният министър подчертано.
Той допълни, че в ДНСК има преписка, от която са изпратили жалбата до кметството във Варна. Според него това може да е началото на процедурата по събарянето на тези сгради. “Днес държавата се занимава с нещо, с което трябваше да се занимава комуната.”– подчерта министърът.
„Надявам се, че община Варна ще направи всичко необходимо, за да сложи край на това беззаконие. МВР откри процедурата. Третата институция е прокуратурата. Надяваме се да не се стига до ситуация, в която да е виновен техник от районното и да се докажат истинските виновници. Това не може да се организира от техник от районната администрация“, категоричен бе Шишков.
Вчера стана ясно Община Варна спря строителството на незаконен комплекс в местността “Баба Алено” край града. Инвеститорът е украинска фирма.
По информация на кмета Благомир Коцев теренът, на който има 104 къщи и кооперации, е около 100 дка, като общината не е издала разрешително за нито една от тях.
В комплекса са изградени трафопости и канализация, за които също няма строителна документация. През последните години опитите за проверка често са неуспешни. Започва опис на съоръженията.
Вътрешна проверка тече и във варненския общ. Командирът на градската полиция съобщи, че 29 служители са се укрили в гората по време на проверката, но са успели да ги заловят. Идват от Украйна и Молдова. Украинската инвестиционна компания заяви, че ще предостави информация на по-късен етап.