Жилищният пазар в България ще поддържа своето устойчиво развитие, подкрепено от нарастващ доход, стабилна ликвидност и активно търсене. Това беше обобщено като част от жилищния форум от 2025 г., основният икономист на DSK Bank Peter Atanasov.
Атанасов представи подробен анализ на жилищния пазар в страната, както и ключови икономически фактори, които ще определят нейното развитие през следващите години.
Според DSK Bank следи от жилищния пазар постоянен растеж След цени на квадратен метър жилищно пространство както в София, така и в цялата страна. През 2014 г. средната цена на квадратен метър в капитан варира от 800 до 900 евро/м2. М, докато в други региони е около 450-500 евро/м2. М.
Прогнозите за 2025 г. показват, че средната цена в София ще се увеличи до 2200 евро/м2. М, достигайки до 1100 евро/м2. М за други градове в страната. Възходящата тенденция продължава и до 2027 г. цените в капитала и други региони могат да надхвърлят съответно 2 500 евро и 1200 евро.
Това увеличение на цените се подкрепя от стабилна финансова средакоето гарантира висока наличност на ипотечни заеми. Анализът на банката на DSK показва, че през 2024 г. гладкостта достига 49 милиарда BGN, а студентът BGN 53 милиарда и BGN 54 милиарда за високата наличност на ипотека се очаква през 2025 и 2026 г.
Увеличаване на доходите Той е друг важен фактор, който коментира DSK Economist. През 2025 г. средният доход в България постигна 2 323 лев, а в капитан е много по -висок 3 179 Лев. Ниска безработица Те подкрепят търсенето на устойчиви недвижими имоти с 4%.
Въпреки стабилното увеличение на доходите, цените на апартаментите нарастват по -бързо, което от своя страна води до влошаване жилищеS България остава зад северната ни съседка на Румъния, но остава по -достъпна за собственост от други страни, като Хърватия и Гърция.
Сред външните фактори, които ще повлияят на пазара, главният икономист на DSK също подчерта предстоящия вход на България в еврозоната през 2026 г., глобалната икономическа несигурност и война в Украйна. Паричната политика на централните банки също ще определи бъдещото развитие на сектора.