– Арх. Диков, възможност за нашия разговор е конкурсът за студентски проект на годината – какъв е вашият коментар към представените и изключителни проекти?
– Впечатлен съм от качеството на проектите, които участваха в конкуренцията. В допълнение, повечето студенти са третата и четвъртата година. Определено се появява мотивирано и мощно ново поколение архитекти.
– Може би това е една от първите срещи на младите бъдещи архитекти със Съюза на архитектите в България – творческа организация на архитектите в България – какви са взаимните впечатления?
– Да, това е първата подобна масова среща на студентите по архитектура с Асоциацията на архитектите в България. Убеден съм, че това няма да е последното. Една от основните задачи на Съвета на директорите на UAB е и ще бъде за следващите две години от нашия мандат – контакти с млади колеги и студенти по архитектура. Много е важно да се подмлади състава на Съюза, който ще даде своето бъдеще.
– Конкурсът е впечатляваща нова инициатива – какви са целите и добавената си стойност за студентите?
– На първо място, трябва да вземем предвид, че тази голяма инициатива – състезание по студент, е причинена главно от доц. Стефан Аспарухов – председател на UAB Society in UNER. Целите и добавената стойност на това състезание ги споделих със студенти. Най -важното е участието в конкуренцията. По този начин младите хора публично показват своите идеи и в същото време ги сравняват с идеите на своите колеги. Това е особено ценно в днешно време на индивидуализма и не е особено правилна конкуренция. Конкурсите също са много важни, защото позволяват на участниците да бъдат забелязани от широката общественост, включително потенциални бъдещи изпълнители на проекта.
– Какви функции ще намерите в новото поколение бъдещи архитекти и техните проекти?
– Очевидно ново поколение бъдещи архитекти е много бавно в мисленето, отворено за нови идеи и са много иновативни в своите проекти. За тази цел те също така дават значителен принос за своите учители, които ги управляват, съветват и подкрепят в тази посока.
– Какво могат да очакват бъдещите архитекти от реалния бизнес и как могат да се научат да успеят?
– Преди бъдещите архитекти и не само преди тях, но за всички практикуващи съвременният свят е много предизвикателства и проблеми. Най -важният в момента е външният вид и развитието на изкуствения интелект (AI). Моето поколение преживява първата архитектурна революция – от рисуването с Тушовка, логаритмичен владетел и възпроизвеждане на хелиограф (това са неща, които 95% от настоящите студенти дори не знаят какви са) след компютърния дизайн, интернет координация и цифрови рисунки. И тази революция се проведе за 25-30 години. Сега е поставена втората архитектурна революция, която ще даде. Тази втора революция обаче ще отнеме 5 до 10 години. Настоящите студенти до голяма степен ще зависят от това дали AI ще бъде приятел или враг на архитекта и следователно тяхното бъдеще и бъдещето на професията.
– Какви са инициативите на UAB, адресирани както до студенти, така и към млади архитекти и бизнес като част от визията за развитие като председател на Съюза?
– Идеите на UAB създават клуб за студенти по архитектура, подкрепящи контакти и творчески разговори между практиките на архитекти и студенти и много други … защото напоследък е модерно да се каже: „Доброто все още идва“.
– Вашето съобщение за бъдещи архитекти?
– Пожелавам им успех и смелост за бъдещите архитекти. Сложните времена ни чакат, за което моето поколение до голяма степен е отговорно. Това е възможност да работите по такъв начин, че да осигурите добро бъдеще на архитектурата и градското планиране и разбира се за себе си.
Вижте пълна информация за конкуренцията на студентите и изключителни проекти
Вижте NIDE в BPO 1/2025 CPICAN