28 май 2026 г
291
Първоначалната идея беше полето да се превърне в зелен амфитеатър

Снимка: Citybuild.bg
Днес ви представяме проекта за Подробен устройствен план на Борисовата градина в София. Една от планираните интервенции е стадион “Юнак” да бъде възстановен като спортно съоръжение в първоначалните му строителни параметри, заедно с прилежащите трибуни и обслужваща сграда в съответствие с архивната проектна документация. Първоначалният проект за ПУП предвиждаше изграждането на открит и обществено достъпен зелен амфитеатър на мястото на бившия стадион, но в хода на корекциите на плана след обществени обсъждания предложението беше отхвърлено.

Снимка: Citybuild.bg
Според председателя на Съюза на архитектите Петър Диков Метрополията трябва да поиска от държавата да възстанови собствеността върху терена на бившата ледена пързалка “Дружба” и да го отреди за парк, а не за стадион “Юнак” (това беше решението на Експертния съвет от 2018 г.). Поклон. Диков подкрепя първоначалното предложение на проектантския екип на арх.Атанас Ковачев това място да функционира като зелен амфитеатър с частично маркиране на бившите трибуни със седалки и организиране на пространството като място за социални контакти. Според председателя на САБ е необяснимо постоянното настояване на Министерството на спорта за възстановяването на “спортния” стадион “Юнак”, след като една от основните характеристики на конкурсния проект, благодарение на която той спечели конкурса, е именно това, че този терен е предназначен за озеленяване.

Източник: Ковачев Архитекти
Исторически данни
След Освобождението част от парка е използвана за провеждане на военни учения. На територията на стадион “Юнак” се намираше руско гробище. През 1903 г. е дадено разрешение да се построи на игрището игрище за гимнастическото дружество „Юнак”.

През 1904 г., по случай Третия младежки конгрес в София, на югоизточния ъгъл на сегашните булеварди “Евлоги и Христо Георгиеви” и “Драган Цанков” е построено първото футболно игрище в града. По информация на председателя на Съюза на архитектите Петър Диков до 1920 г. тя е била единствената сграда.

В началото на 20-те години на миналия век игрището е реновирано и на него се провежда 6-та младежка конференция. За това обновление през 1924 г. Столична община дарява 16 дка градска земя на Физкултурно дружество „Юнак”. В края на 20-те години на миналия век стадион Юнак е разширен и реновиран, като трибуните от четирите му страни са с места за около 25 000 зрители. За онези времена това е бил много голям стадион, приемал е мачове на националния отбор на България, както и мачове и финали от Държавното първенство и Купата на Царя по футбол.

Полето е завършено през 1930 г. и благодарение на дарения там е издигнат паметник на героите-опълченци от 1-ва рота на 12-ти Лозенски полк на Македоно-одринското опълчение.

Паметникът “Юнак-1912” беше висок осем метра. Вътре трябваше да има музей, но идеята така и не се осъществи. Въпреки че гимнастическите дружества нямат нищо общо с едноименната политическа организация, създадена през 1932 г., след войната паметникът е премахнат и дружествата са разпуснати, смятайки ги за шовинистически.

Източно от това игрище футболен клуб “Левски” също получи терен с площ от 16,2 дка. По-късно тази площ е разширена до 26 дка и там с помощта на доброволци е построен стадион Левски с 10 000 места. От 1931 г. до 1943 г. на стадион “Юнак” се помещава и ледена пързалка и се провеждат състезания по фигурно пързаляне.






Старите стадиони “Юнак” и “Левски” са разрушени през 1949 г. От тяхна страна през 1953 г. е построен Националният стадион “Васил Левски”, а по-късно и стадион “Пшиячол” – първият зимен стадион с изкуствен лед. На ледената пързалка се провеждаха тренировки и мачове от националния шампионат по хокей на лед, както и безплатна ледена пързалка за жителите.





След промените през 90-те години ледената пързалка “Przyjaźń” е преименувана на стадион “Junak” и заедно с 18 хектара земя става публична държавна собственост. „Стадионът“ обаче не възстановява спортната функция. Преустройва се в дискотека “Индиго”, с която се свързва едно от най-трагичните събития в София на нашето време – смъртта на седем деца на възраст от 10 до 15 години. През декември 2001 г. те бяха стъпкани от тълпа на заледените стълби, водещи към дискотека. Лекарите спасиха още четири деца в критично състояние. В момента на това място има паметник, а дискотеката е съборена.



Снимки: Citybuild.bg
След този случай така нареченият стадион “Юнак” беше затворен за дълго време. Докато “саксобургготското” правителство по искане на министъра на спорта Васил Иванов – Лучано не променя собствеността от държавна в държавна и прехвърля терена, сградата, трибуните и ледената пързалка на държавното частно предприятие “Национална спортна база данни”. Според архитект Петър Диков е имало планове за търговски обекти и тенис зала на терена.






Снимки: Citybuild.bg

Снимка Citybuild.bg, 2025 г. В момента до бившия стадион има приключенски парк “Юнак”.






Снимки: Citybuild.bg, 2025 г. Районът около метростанция и към стадион Юнак.
В момента всеки може да участва в окончателното представяне и обсъждане на проекта за ПУП на Борисовата градина, като посети специално създаден за целта сайт. Програмата на информационната кампания е:
28 май, 17:30 ч
Публично представяне
открита сцена в парк Борисова градина
30 и 31 май
Временна изложба “Борисовата градина – зеленото сърце на София”
Локация в “Борисовата градина”
17 юни, 17:30 ч
Затваряне на дискусията
открита сцена в парк Борисова градина
*Очаквайте подробности за ПУП прогнози и други забележителности в Борисовата градина. Първите три материала от поредицата са за броеници, възстановяване на някои от съществуващите преди това атракции за деца в парка и бирарията на езерото Ариана.
Ема Димитрова