28.11.2024 г
27
Целта е да се постигне консенсус между различните заинтересовани страни и да се инициират регулаторни промени за улесняване на инвестиционния процес
източник: CAB
Работната група, която ще се занимава със спорните екопроцедури, ще включва представители на МРРБ, ДНСК, НСОРБ, КАБ, КИИП, КСБ и др. Това се договориха представители на държавни институции и браншови организации по време на работна среща, проведена вчера в МОН.
Представители на браншови организации призоваха за спешно и ефективно решаване на проблема заради сериозния риск от блокиране на инвестиционния процес в редица областни градове. „От името на цялата архитектурна общност апелираме за бързо решение в интерес на българските граждани. За да се преодолее тази безпрецедентна ситуация, е необходимо да се постигне сближаване на позициите на специалистите и институциите в индустрията. В момента започва вълна от стотици хиляди трудни и ненужни процедури, които натоварват администрацията и гражданите и отнемат време и финансов ресурс. Настояваме да се въведат нормални практики и да не се изисква екосъгласие за малки съоръжения, които не представляват заплаха за околната среда“, потвърди проф. Доктор арх. Борислав Борисов, зам.-председател на КАБ. Според него законодателството предоставя на главните архитекти необходимите правомощия и компетенции да преценяват необходимостта от осигуряване на екологичност на инвестиционните проекти, когато те се намират в защитени територии по ЗБР или в ясно изброени рискови обекти към Агенцията за опазване на околната среда.
Масово досегашната практика затруднява преди всичко обикновените граждани, които искат да построят нещо малко в парцела си, но са принудени да преминат през сложна процедура за получаване на екосъгласие. Правата им се нарушават, защото се борят с излишна бюрокрация и неспазване на законоустановените срокове поради липсата на достатъчно организационен и човешки ресурс в МОСВ, обясни арх. Васил Василиев, председател на областната колегия на КАБ в София. Той обърна внимание на необходимостта от въвеждане на действия за спазване на сроковете за издаване на становища от РИОСВ, както и на реалната практика за подаване на уведомления до органите по опазване на околната среда по електронен път.
В Бургас процедурите за одобряване на екологични инвестиционни проекти са станали изключително строги, предупреждава арх.Събин Попов, председател на регионалната колегия на КАБ в крайморския град. Той даде ярки примери за инвестиционни планове за изграждане на двуетажни къщи и адаптиране на апартаменти в жилищни сгради, където се изискват многостепенни екоконсултации на различни етапи от одобрението на проекта.
Индустрията настоя, че трябва да има система за уведомяване, включваща подаване на заявления до RISW само за места, които не представляват риск за околната среда. В този случай RISW също ще има способността да реагира бързо, ако бъде открит проблем. МРРБ и ДНСК подкрепиха това предложение, като подчертаха, че подобна практика е имало доскоро.
В този контекст експерти от МОН посочиха, че може да се обмисли възможността за въвеждане на метода на мълчаливото съгласие в процедурата по уведомяване на органите по опазване на околната среда за планове, програми, проекти или инвестиционни предложения, което значително ще улесни администрацията на тежестта. От министерството на околната среда уточниха, че европейските директиви изискват задължително екосъгласие за всички инвестиционни проекти, тъй като те трябва да преценят дали имат потенциално негативно въздействие върху дивата природа в градските райони, както и върху близките защитени територии. Според тях в резултат на това Европейската комисия е започнала няколко наказателни процедури срещу България.
Представителите на КАБ подчертаха, че докато работната група не разработи предложения за нормативни промени и те не станат факт, държавните органи ще предприемат съответните действия, за да облекчат инвестиционния процес от ненужни процедури за съоръжения, които очевидно нямат потенциал за негативно въздействие в защитените територии.
Участниците в срещата се обединиха, че за намаляване на административната тежест е необходим консенсус по този въпрос. Затова в близките дни спешно ще бъде създадена междуведомствена група, която в най-кратък срок ще разработи предложения за нормативни промени, за да се елиминира възможността за различно тълкуване на наредби и стандарти в правния сектор.