23/10/2025 г
34
Столичният общински съвет даде съгласието си Центърът за градска мобилност да използва общински имоти за тази цел
Обещаният подземен буферен паркинг на метростанция “Сливница”, който е на груб строеж, има дълга история и темата за реализирането му е многократно коментирана в публичното пространство. За целта е необходимо да се учреди право на ползване на общински недвижим имот от Центъра за градска мобилност.

Паркингът е разположен на кръстовището на булевардите “Сливница” и “Панчо Владигеров”, на едно ниво и обхваща пространството между двете зали на метростанцията. Разполага с четири входа, достъпни от подходите към метростанцията от прилежащи тротоари на булевард “Панчо Владигеров”, разположени симетрично спрямо булевард “Сливница”. Прогнозният капацитет на паркинга е приблизително 300 паркоместа и трябва да бъде оборудван с места за хора с увреждания и станции за зареждане на електрически автомобили.

В инвестиционната програма на Столичното управление за настоящата година беше заложено финансиране за изграждане на буферен паркинг. Тя е приблизително 1 500 000 лв., трябва да добавите още 6 млн. лв., а останалите може да предвидите в бюджета за 2026 г.