11.06.2025 г
39
Причината е липсата на информация какво се случва със строителството на лечебното заведение

Визия за сграда на детска болница от Ателие Серафимов Архитекти
Социалният съвет за изграждането на Държавната детска болница в София подаде оставка. Съветът беше създаден преди две години и половина, за да осигури прозрачност на процеса, но оттогава информацията, до която членовете му имат достъп, е изключително ограничена. Така например им беше отказан достъп до изготвено задание за конкурс за изграждане на бъдеща детска болница, а Социалният съвет иска тази информация да е достъпна навреме, за да може да се реагира при неточности или случайни моменти. Припомняме, че договорът за изработване на обемен проект и концепция на бъдещата сграда беше подписан с Ателие Серафимов Архитекти след пазарни консултации.
След разговор с медиите членове на ОС бяха поканени на среща в Министерството на здравеопазването. министър док. Д-р Силви Кирилов прие подадената оставка, като подчерта, че съвещателната функция на този орган не включва текущи оперативни отчетни и контролни правомощия. Проект от подобен мащаб изискваше работа по много паралелни линии и не позволяваше обобщения след всяка среща и оперативна дейност. Проектът беше изпълнен в договорените срокове и се осъществяваше паралелно в няколко ключови направления – формализиране на проектното задание, осигуряване на инфраструктура, анализ на финансирането и срещи с ръководители на лечебни заведения и педиатрични структури в София.
По отношение на искането за предварително представяне на спецификациите по съществени условия на договора, Здравно-инвестиционното дружество към Детската болница последва ясното становище на Службата за обществени поръчки, според което подобно действие е неправомерно – посочват още от министерството. От администрацията съобщават на страницата си във Фейсбук, че обществеността ще продължи да бъде информирана за всеки ключов етап от изпълнението на проекта.
Преди дни кметството, Агенция “Пътна инфраструктура” и Здравно-инвестиционната компания за детската болница (ЗИКДБ) подписаха споразумение за изграждане на инфраструктура на бъдещото лечебно заведение.