Friday, January 24, 2025

Sollers H1 2024: Броят на къщите в комплексите в София достигна 1700

Share

Вижте статията в bpoi 5/2024 на уебсайта на GPAD

До първата половина на 2024 г. броят на къщите в комплексите ще достигне 1700, разпределени в 112 жилищни комплекса, апелират от Solliers. Има осезаемо намаление на площта им от около 435 кв.м. през 2020 г. до 375 кв.м по-рано тази година. Това се дължи, от една страна, на тенденцията вратите да се изнасят извън затвореното пространство на къщата, а от друга страна, на по-разпространената концепция за “вертикални врати” – по-компактни стаи, базирани на размера на двойните и игри на двойки.

Активното потребление е над 1200 къщи в над 90%, от които една трета е съсредоточена в петте най-големи района.

Най-пострадали са южната дъга на околовръстното шосе, Битпица, Панчапево и Лозен.

Почти всички съществуващи комплекси са разположени по южната крива на околовръстното шосе. Потребителските предприемачи все повече се фокусират върху пазара на мобилни домове, за да отговорят на съществуващото търсене. Този тип имоти са най-популярни, следвани от еднофамилни къщи с малък двор.

Броят на сделките с жилища през анализирания период (2020 г. – първата половина на 2024 г.) е приблизително 1200 годишно. През 2021 г. имаше повече сделки, което може да се дължи на пандемията от Covid-19 и повишеното желание на жителите да закупят допълнителен апартамент. Подробности за работата/офиса, както и входа или градината към имота.

По-голямата част от всички транзакции са извършени без използване на банково финансиране, поради продължаващото наличие на благоприятни условия за финансиране и нулеви лихвени проценти.

Нивото на достъпност (заплащане на квадратен метър) на къщите в комплексите, изчислено на базата на първоначалната цена на квадратен метър и официалните статистически данни за цените на жилищата, плаща това, което заслужава. Това се дължи основно на увеличението на заплатите. До края на 2024 г. показателят ще бъде 0,90 (кв. метър на работна заплата).

Средната възвращаемост при наемане на къща в комплекса е приблизително 3,8% годишно. Пример за зелено и последващо спекулативно предложение на по-висока цена при завършване е предпочитан вариант за инвестиция.

Цените на жилищата в комплексите са се повишили с над 45% от началото на 2020 г. В същото време цените на строителството са се увеличили с почти 64%. Ако тази тенденция продължи, има вероятност търговските предприятия да се съсредоточат върху преместване на места, където има по-евтина земя за строителство. Очаквам цените да продължат да падат, което се дължи на факта, че обичайното предлагане в този сегмент (от invectitop) не е в състояние да задоволи наличната тълпа, което е и мнението на Повишените разходи за поддръжка и ремонт на земята.

Според Solliers строителството в големите градове ще продължи, докато развитието на по-отдалечени места не намери пръчка, подходяща за строителство или по-висока цена.

Въпреки сериозното утвърждаване на южната част на столицата, първоначалните перспективи за развитие на жилищни проекти и къщи все още са концентрирани там. Това се дължи на загубената пътна и обществена инфраструктура и лесния достъп с автомобили и автомобилен транспорт. През последните години се засили активността и в Югоизточна София – около селата Гепман и Лозен, поради удобното им местоположение и по-ниските цени на земята.

Забележимо нарастване на броя на къщите с уникални дизайнерски и технологични решения, чиято основна енергийна ефективност създава и по-приятен начин на живот. Очаква се тази тенденция да продължи, тъй като все повече потребителски компании включват зелени технологии в своя бизнес, за да отговорят на повишеното потребителско търсене.

Общата прогноза на Soller е, че броят на домашните инфекции ще продължи да намалява, тъй като жилищното строителство се превръща в доминираща причина за повече от тях. За разлика от много по-високите лихви в Западна Европа през последните години, цената на ипотечните кредити в България е близо до най-ниското си ниво досега. Банките разчитат на ликвидност и кипърците могат да получат лихви по кредитите под 3%, т.е. поне 20% от цената на имота.

Вижте статията в bpoi 5/2024 на уебсайта на GPAD

Прочетете повече

Местни новини