06/08/2025
49
Партията призовава държавата да се прехвърли в общините, които недвижими имоти, за които има ясна визия и развитие на развитието и за изграждане на механизъм за координация с местните власти

Източник: “Запазете София”
Днес Save Sofia повдигна няколко въпроса и искания относно решението на правителството да продаде 4400 държавни имота, включително десетки области в София. Само преди няколко дни Народното събрание одобри правни промени, които улесняват продажбата на държавни имоти.
“Некритичната продажба на държавни недвижими имоти е изключително опасна – особено когато има области за потенциала на детската градина, паркове и дори културно наследство. Ако държавата няма визията на тези имоти – ние имаме”, казва Андреа Зографски, местен съветник от Save Sofia. Той даде примери като бившия академичен стадион и района с древни останки на бул. Дондуков. (Амфитеатър Serdika – Ed.), Които също са включени в списъка с продажби.

Източник: Регионален музей на София. Цифрово възстановяване на амфитеатър. За него се организира и гражданска петиция.
Поклон. Розаца Николава, заместник -председател на Комитета за пространствено планиране, архитектурата и апартаментите, се фокусира върху последиците от градското развитие. “Вместо да допуснем нова реконструкция на вече редки зелени пространства между блоковете, можем да използваме модерен подход – подмяна или консолидация. Частните недвижими имоти в стаята между блоковете остават градски и зелени, а строителството ще бъде насочено към големи държавни райони наблизо”, каза Арх. Николова.
Кметът на Врабник Рутен Костадинов представи специфична карта на частните имоти в пространствата между блоковете в жилищен комплекс. Oslya-2, който се нуждае от отчуждение и каза: „Ако не сме закупили тези частни недвижими имоти в пространството между блоковете, рискуваме нова структура под прозорците на хората. Но с 55-метрово поле и изоставено състояние можем да спасим всички зелени пространства. Договорът е взаимно благоприятен и ще подобри живота на над 70 000 души.“
В обобщение, „Save Sofia“ представи три основни искания на правителството: спиране на масовите продажби на държавни недвижими имоти с обществена стойност – зелени пространства, спортни бази, исторически места; Прехвърляне на общини онези недвижими имоти, за които има ясна визия и проект за развитие на обществени ползи; Да се изгради прозрачен механизъм за координация с местните власти, така че държавните ресурси да се използват стратегически.
Наскоро „Зелен Рух“ кметовете, организациите и гражданите апелираха да преустановят продажбата на културно и естествено наследство на България. Вчера кметът на София Васил Терзиев заяви, че неговият екип ще представи необходимите документи за закупуване на амфитеатъра възможно най -скоро.