От Столичната община представиха готов проект на ПУП за Борисовата градина, който предвижда запазване на парка като зелена площ без ново надземно застрояване.
След повече от 12 години разговори и планиране, проектът навлиза в решителна фаза, чиято основна цел е възстановяване на историческия облик на парка, премахване на незаконни и неподходящи предмети и дълготрайна защита на зелената система на София.
Обществено обсъждане на плана ще се проведе днес от 17:30 часа на Лятната естрада в парка, като гражданите ще могат да се запознаят с параметрите на проекта и да изразят своето мнение.
„След 12 години дискусии и планиране проектът стана факт. Борисовата градина ще запази своя естествен и исторически облик“, каза зам.-кметът по градоустройство и развитие архитект Любо Георгиев.
Според него философията на плана е не да се промени природата на парка, а той да се възстанови и защити. Предвидена е класическата част на Борисовата градина премахване на натрупаните с годините “паразитни постройки”, особено около езерото Ариана, както и ремонт на старата бирария, лятната сцена и амфитеатъра.
Едно от основните положения на проекта е забраната за изграждане на нови надземни съоръжения. Планът позволява изграждането на подземни паркинги само на места без дървета. Предвидени са два подземни паркинга – единият в района на спортната инфраструктура с около 300 места и другият на бившата гара “Пионер” със 100 места, над които ще има спортни игрища и съблекални.
Проектът обхваща не само класическата част на Борисовата градина, но и по-широка територия, включително Ловния парк, за да се разглежда паркът като една зелена система.
Това също ще започне, когато планът влезе в сила процедури за отчуждаване и придобиване на частни имоти в парка. За тези дейности е предвиден петгодишен периодчиято цел е да се преодолее разпокъсаността на собствеността и да се гарантира публичния характер на територията.
От Столичната община уточняват, че ПУП не е инвестиционна програма, а инструмент, който уточнява какво може и какво не може да се случва в парка. Финансовият механизъм за бъдещи дейности ще бъде доразвит от общината и Столичния съвет.
„Можем да кажем категорично – няма място за ново строителство“, подчерта архитект Георгиева и допълни, че планът съдържа специални правила и разпоредби, които ясно забраняват появата на нови архитектурни обекти в Борисовата градина.
Закриват автосалона в Борисовата градина малко преди да стане законен заради бездействие на общината
Присъства и кметът на София Васил Терзиев