Monday, June 8, 2026

Столична община: Без нови надземни постройки в Борисовата градина

Share

От Столичната община представиха готов проект на ПУП за Борисовата градина, който предвижда запазване на парка като зелена площ без ново надземно застрояване.

След повече от 12 години разговори и планиране, проектът навлиза в решителна фаза, чиято основна цел е възстановяване на историческия облик на парка, премахване на незаконни и неподходящи предмети и дълготрайна защита на зелената система на София.

Обществено обсъждане на плана ще се проведе днес от 17:30 часа на Лятната естрада в парка, като гражданите ще могат да се запознаят с параметрите на проекта и да изразят своето мнение.

„След 12 години дискусии и планиране проектът стана факт. Борисовата градина ще запази своя естествен и исторически облик“, каза зам.-кметът по градоустройство и развитие архитект Любо Георгиев.

Според него философията на плана е не да се промени природата на парка, а той да се възстанови и защити. Предвидена е класическата част на Борисовата градина премахване на натрупаните с годините “паразитни постройки”, особено около езерото Ариана, както и ремонт на старата бирария, лятната сцена и амфитеатъра.

Едно от основните положения на проекта е забраната за изграждане на нови надземни съоръжения. Планът позволява изграждането на подземни паркинги само на места без дървета. Предвидени са два подземни паркинга – единият в района на спортната инфраструктура с около 300 места и другият на бившата гара “Пионер” със 100 места, над които ще има спортни игрища и съблекални.

Проектът обхваща не само класическата част на Борисовата градина, но и по-широка територия, включително Ловния парк, за да се разглежда паркът като една зелена система.

Това също ще започне, когато планът влезе в сила процедури за отчуждаване и придобиване на частни имоти в парка. За тези дейности е предвиден петгодишен периодчиято цел е да се преодолее разпокъсаността на собствеността и да се гарантира публичния характер на територията.

От Столичната община уточняват, че ПУП не е инвестиционна програма, а инструмент, който уточнява какво може и какво не може да се случва в парка. Финансовият механизъм за бъдещи дейности ще бъде доразвит от общината и Столичния съвет.

„Можем да кажем категорично – няма място за ново строителство“, подчерта архитект Георгиева и допълни, че планът съдържа специални правила и разпоредби, които ясно забраняват появата на нови архитектурни обекти в Борисовата градина.

Закриват автосалона в Борисовата градина малко преди да стане законен заради бездействие на общината

Присъства и кметът на София Васил Терзиев

Прочетете повече

Местни новини