Wednesday, June 10, 2026

Столична община започва изграждането на последния участък от трасето на булевард “Тодор Каблешков”.

Share

13.02.2026 г
68

Това стана възможно, след като Административен съд – София град допусна предварително изпълнение на заповедта за отчуждаване на частен имот, възпрепятствала довършването на бул.

Столична община започва изграждането на последния участък от трасето на булевард “Тодор Каблешков”.

Завършват последните 80 метра от бул. “Тодор Каблешков”. започва в София. Разрешението за строеж, издадено от главния архитект, влезе в сила и кметството откри строителната площадка. Отдел “Благоустройство” ще следи всички елементи на изпълнението. Нашата цел е да завършим обекта в пълния му обем и при пълна техническа обезопасеност на инфраструктурата”, каза зам.-кметът Никола Лутов. Един от най-важните околовръстни булеварди свързва булевардите “Цар Борис III” и “Черни връх”, както и южните квартали на столицата – “Кръстова вада” и “Манастирски ливади”.

История

През октомври 2023 г. започна изграждането на булевард „Тодора Каблешкова“ като част от Трети градски ринг в участъка между булевард „Черни връх“ и улица „Луи Айер“. Последният участък от този участък до бул. Черни връх. Пуснат е в експлоатация в края на декември 2024 г. Булевардът е двулентов, по три платна и три кръстовища, позволяващи връзка със съседните квартали. Изключение прави участъкът от ул. Gatio Sziszkowa до ул. Иван Андонов, където движението се осъществява двупосочно в едното платно поради съдебно производство за отчуждаване на частен имот.

За да отпуши работата по последния участък, Столичната управа стартира процедура по промяна на регулационния план. Градският съвет на Метрополис получи доклад от кмета Васил Терзиев с предложение за промяна на плана и на 24 юли 2025 г. SOS прие решението. Проведена е отчуждителна процедура с предварително изпълнение. През септември 2025 г. Административен съд – София отхвърли подадените срещу него жалби, а сега през януари допусна предварителното изпълнение.

Булевардът е завършен на 95%. Общите параметри са: дължина 1391 м и широчина на коловоза 38,80 м, тротоари с ширина 4-5,50 м, велоалеи с ширина 2 м, южно и северно платно за движение по 9 м и разделителна ивица с ширина 7,30 м, предназначена за бъдещото трамвайно трасе. Осигурена е техническа инфраструктура, включваща ВиК, електроразпределителна, телекомуникационна и газова мрежи, улично осветление. Извършено е залесяване с подходящи дървесни видове. Проектиране на булевард “Тодор Каблешков” ул. се финансира от бюджета на Столична община и от заем от Европейската инвестиционна банка.

източник: SO

“Спаси София”: Бул. “Тодор Каблешков” ще бъде завършен едва когато по него тръгне трамваят

От “Да спасим София” обявиха, че завършването на булеварда е добра новина и е време да се помисли за транспортното обслужване на кварталите по булеварда. „Булевард „Тодора Каблешкова“ ще бъде наистина завършен, когато по него тръгне трамваят“, каза Гергин Борисов от „Спаси София“, член на комисията по транспорт към Столичния общински съвет. Той припомни, че за целта е бил зеленият остров в средата на булеварда, но столичани обещават трамвай от близо 20 години. Борисов заяви, че “Да спасим София” отново ще поиска от бюджета на Метрополията да бъдат отпуснати средства за проекта за трамвайно трасе.

Това трасе е част от кръгова трамвайна линия, която ще свързва реконструираните южни квартали с три метростанции от четири метролинии, обясни президентът на “Да спасим София” Борис Бонев и припомни, че Столичният общински съвет създаде автобусна линия № 220, която трябваше да осигури комуникационна свързаност на кварталите по булеварда. Повече от година тази линия чака подписа на кмета на Терзиев, коментира Бонев.

Източник: Спаси София

Прочетете повече

Местни новини