Monday, June 8, 2026

Столичната община премахна последния от шест незаконни чадъра “Капитолия” в Борисовата градина

Share

06.02.2026 г
33

Предвижда се премахване на основи и други сгради на мястото, а съдебната битка за собствеността върху самата земя продължава

Столичната община премахна последния от шест незаконни чадъра “Капитолия” в Борисовата градина

източник: SO

Столичните власти премахнаха последната от шестте масивни метални конструкции на бившия автосалон на Капитолия. Основите на чадъра скоро ще бъдат премахнати, завършвайки първата ключова фаза от физическото почистване на парка от близо 3 декара.

Успоредно с ликвидирането на незаконните съоръжения Столичната община чака решението на втора инстанция за собствеността на самия терен. След като най-накрая спечели съдебния спор и влезе във владение, общината ще премине към следващия етап: премахване на сградите, останали в парцела, и прилагане на визията за неговото развитие.

Историята на “Капитолия” датира от 2000 г., като през годините опитите на общината да вземе имота системно бяха блокирани заради “процесуални паузи” и “фиктивни дела”. Решителният етап започва на 20 май тази година, когато администрацията на кмета Васил Терзиев започва да изпълнява заповедта за експулсиране, която в крайна сметка е потвърдена от съда.

Почистването на територията на Капитолия идва, докато общината провежда последна кампания за нов Подробен устройствен план за парка (ПУП). Проектът за ПУП включва възстановяване на алейната мрежа и засаждане на над 150 нови дървета в района, както и обмисляне на възможността за подземен паркинг, който да позволява движение на автомобили извън парка.

Последното обществено обсъждане за бъдещето на Борисовата градина ще се проведе на 17 юни от 17.30 часа. на Лятната естрада в парка. Всички заинтересовани граждани могат да се запознаят с детайлите на плана на сайта borisova.sofia.bg.

Прочетете повече

Местни новини