18.11.2024 г
28
Това е резултатът от проекта “Пулсът на Перловската река – съживяване на речните коридори на София”
По време на конференцията “Пулсът на Перлената река” на 15 ноември бяха представени резултатите от изследването и картографията на реката. Проучването на фондация „Wspólne“ е осъществено с финансовата подкрепа на Община София по Програма „Европа“ 2024 и в сътрудничество с Френския институт в България.
По време на форума беше подписан меморандум, който уточнява следващите стъпки за подобряване на състоянието на реката. Меморандумът е резултат от работата на широка мрежа от експерти. Основните теми, залегнали в документа са: отстраняване на нерегламентираните зауствания и замърсявания в коритото на река Перловска река; изграждане на система за мониторинг и анализ на качеството на водата в реката; номенклатура на притоците и водните тела в столичната община; подобряване на кадастралните данни и актуализиране на картографски източници за коритото на Перлената река. Меморандумът беше подписан от кмета на Метрополията Васил Терзиев, кметовете на районите, през които тече реката, както и експерти и представители на институции и организации, свързани с темата.
„Перловска река е много важна за града. Днес трябва да се сблъскаме с две явления – суша и наводнения, които причиняват щети. Затова се отнасяме толкова сериозно към водните ресурси“, каза кметът Васил Терзиев. Според него реките изискват градоустройствени решения, визия и цялостен подход. Затова Столична община ще работи с всички за постигане на резултата.
Тази година Столичната община почисти 4410 метра Perłowska Reka. Той е един от основните потоци през София и въпреки скромните си размери е важен за развитието, екологията и културната идентичност на града. Перловската река е не само част от природния пейзаж на София, но също така играе роля в историята, градоустройството и ежедневието на жителите на София. Преминавайки през няколко квартала на София, включително централните части на града, той е важен за градоустройството като естествено разделение между отделните зони и като зелена ос, свързваща различни части на града. През годините около река Перловска са създадени паркове, велосипедни алеи и зелени площи, които са станали любими места за почивка и спорт сред жителите на града.
Източник: Фондация Kolektyw
До края на ноември Столичната община ще почисти 201 участъка с обща дължина малко над 85 км за сумата от 2 млн. лв., която ще бъде съфинансирана от бюджета на общината. Очаква се догодина дължината на почистените речни участъци да се увеличи повече от два пъти – да обхване около 200 км речни корита. В момента се изгражда корекция на река Владайска в района на ул. «Народни герои» в местността «Овча купел». Тази година се предвижда откриване на строителна площадка за генерален ремонт на река Владайска в участъка от „Камен Андреев” до булевард „Княгина Мария-Луиза” в район „Възраждане”.