Monday, June 8, 2026

Столичният общински съвет одобри частен инвеститор за изграждането на 22-етажна сграда върху почти изцяло общинска земя на булевард “Александър Малинов”. в квартал Младост

Share

30.04.2026 г
492

Според “Да спасим София” не са проучени всички възможности за решаване на въпроса с малкия частен терен насред голямата градска земя и не е обмислено изменение на устройствения план и прехвърляне на частен имот на друго място, така че целият терен да попадне в общината.

Столичният общински съвет одобри частен инвеститор за изграждането на 22-етажна сграда върху почти изцяло общинска земя на булевард “Александър Малинов”. в квартал Младост

Частна собственост

С 34 гласа “за”, 18 гласа “против” и 4 “въздържал се” Общинският съвет на Метрополис прие спорен доклад, който позволява на частния инвеститор “Билд Топ Лукс” да построи 75-метров небостъргач върху земя, 93% от която е собственост на общината. Срещу това общината ще получи 30% от сградата за нуждите на областната администрация, а “Софийски имоти” ще получи офиси под наем. Предложението е на кмета на района Ивайло Кукурин.

Според “Да спасим София”, въпреки доминиращия дял на общината, първоначалното предложение предполага тя да получи “само 26% от бъдещото развитие”. “Частният инвеститор има дял в 7% от терена, но получава 74% от строителството. Дори в разчетите в доклада пише, че по-справедливото обезщетение е над 35%. Да пренебрегнем влиянието на тази сграда върху вече реконструирания Младост – това е южна атака под прикритието на инвестиция”, коментира президентът на “Да спасим София” Борис Бонев.

Източник: Боян Юруков, планиран нов том

От “Да спасим София” заявиха още, че председателят на ОбС от ПП не е внесъл доклада в архитектурната комисия, а съветниците от ПП и ДСБ са гласували против отлагането му. Същият доклад беше внесен през 2022 г. от тогавашния кмет на “Младост” и общински съветници от ГЕРБ, ДБ и ВМРО, но беше оттеглен от вносителите.

Източник: Боян Юруков, планиран нов том

Според кмета на “Млодост” Ивайло Кукурин, това публично-частно партньорство позволява на столицата да спести огромни разходи за изграждане на социална инфраструктура. „Като компенсация искаме помещения, които да обслужват както районните власти, така и гражданите на район „Младост“, каза той. Според кмета на района в “Младост” от години се предвиждат по-големи сгради и според него това не е реконструкция.

Прочетете повече

Местни новини