Monday, June 8, 2026

Столичният общински съвет потвърди решението за изграждане на 22-етажна жилищна сграда на ул. Младост 3

Share

28 май 2026 г
142

Докладът е изпратен от кмета на София за доразглеждане поради съпротива на гражданите и поради натовареност на транспортната и социална инфраструктура в района

Източник: район Младост, примерна визуализация

Някои общински съветници се противопоставиха на предложението за изграждане на висока сграда с приблизителна височина около 75 метра. Срещу него бяха представители на “Да спасим София”, коалиция ПП-ДБ, партия “Възраждане”, както и общинският съветник Воислав Тодоров от БСП, заедно с независимата Ваня Григорова.

Припомняме, че кметът на София Васил Терзиев върна за преразглеждане решението за строеж, въпреки че “финансовият интерес на общината е защитен” – по практически причини, свързани с натоварването на транспортната и социалната инфраструктура в района. “Проблемът съществува. Но обещаното решение е невъзможно”, каза Терзиев днес по време на дебата. За гласуваха ГЕРБ, БСП, Синя София, ИТН и независими общински съветници. Терзиев каза, че повечето от проблемите на града са резултат от десетилетия на липса на дългосрочна политика за градско планиране. По думите му администрацията работи върху комплексен подход към развитието на район “Младост” и булевард “Александър Малинов”, а не решения “на парче”.

Вчера вечерта се проведе вторият протест на жители на столичния квартал “Младост” срещу строежа на 75-метрова сграда в района на булевард “Александър Малинов”. Заявката е тук да не започне строеж на 22-етажна сграда, а да се проведе обществено обсъждане с какво да се запълни теренът. От “Спаси София” предложиха да се направи парк на това място. Според партията Столичната община разполага с всички законови инструменти да спре инвестицията и да защити обществения интерес – чрез промяна на ПУП.

Кметът на район “Младост” Ивайло Кукурин заяви, че теренът е смесена собственост на общината и частен съсобственик, затова е необходимо публично-частно партньорство. Той подчерта, че благодарение на реализацията на проекта Столична община ще получи активи за над 50 млн. лв. без преки инвестиции от нейна страна. По думите на Кукурин проектът предвижда и изграждането на три подземни етажа с паркоместа, като около 30% от тях ще бъдат предназначени за нуждите на жителите на района. Той заяви, че районното ръководство работи за ограничаване на застрояването в междублоковите пространства и представи предложения за опазване на зелените площи.

Прочетете повече

Местни новини