17.09.2024 г
184
В момента в района се извършват усилени строително-монтажни работи
Строителството на язовир Луда Яна и пречиствателната станция за питейни води трябва да приключи до края на годината. В момента в района се извършват усилени строително-монтажни работи. Според сроковете целият комплекс трябва да бъде готов до три месеца. Това съобщи министърът на регионалното развитие и благоустройството инж. Виолета Коритарова в отговор на въпрос на народния представител в рамките на редовния парламентарен контрол. Припомняме, че това е вторият нов язовир за питейни цели, построен в страната за последните 30 години. Той ще гарантира водоснабдяването на Панагюрище и региона. През 2019 г. завърши изграждането на язовир „Пловдивци“ с пречиствателна станция за питейни води, което е първото съоръжение от този тип, изградено след демократичните промени.
В отговор на друг въпрос министър Коритарова информира обществениците, че от 2022 г. до момента Министерството на регионалното развитие и благоустройството е предоставило близо 15 млн. лв. за решаване на водната криза в община Омуртаг. Тя припомни, че през 2022 г. е подписано споразумение между Министерството на управление на територията и Община Омуртаг за финансиране в размер на малко над 1,3 млн. лв., с което е завършен първият етап от проекта на име „Реконструкция на водопроводи от вододайни зони до напорен резервоар „Стрефа Нишка”. Общинската инвестиционна програма включва два приоритетни проекта на община Омуртаг. Те се отнасят за втори и трети етап от реконструкция на водопроводи от вододайните зони до напорен резервоар „Стрефа Централа”. На 22 юли МРРР и общината сключиха споразумения и за двата проекта, като размерът на финансирането е приблизително 13,7 млн. лв. Министър Коритарова посочи, че в МРРБ все още няма постъпили заявления за авансови плащания и по двата проекта. „Няма как да се ангажираме със спазване на сроковете за изпълнение на тези проекти, защото задължение на Министерството на благоустройството е да сключи споразумение с общината. Изпълнението на проектите, изборът на изпълнител и сроковете за строителство са отговорност на градските власти“, подчерта регионалният министър. „Вода в Омуртаг има, продължаваме поетапното изграждане и подмяна на водопроводната мрежа за средните и високите райони, което според нас ще подобри водоподаването и няма да бъде на режим в следващите две години, т.к. стига проектите да се изпълняват навреме и качествено“, подчерта министър Коритарова.
Преминаването на тирове през прохода Петрочан през зимния сезон ще бъде преустановено, за да не се създават задръствания и да се увеличава пътният травматизъм, информира още министърът на регионалното развитие и благоустройството в отговор на друг въпрос. Тя благодари на жителите на община Берковица, особено на село Бързия, за проявеното разбиране след забавянето на тежкия трафик през прохода. „Веднага след първия месец променихме временната организация на движението и изпълнихме молбата на жителите за по-големи времеви прозорци, през които няма да се пресичат ленти“, каза инженер Коритарова. Тя допълни, че са предприети действия за почистване на прелеза и извозване на боклуци от паркинги и кръстовища, които възникват в резултат на засиления трафик. Предвижда се доставка и монтаж на още шест бетонови контейнера за смет.
В рамките на парламентарната проверка министър Виолета Коритарова коментира състоянието на пътя Русе – Велико Търново и безопасността на пътуващите по него. Според нея предложението за увеличаване на броя на лентите за движение по пътя Русе – Бяла е неуместно, като посочи, че разширението ще се постигне чрез изграждане на магистралата Русе – Велико Търново. В момента Агенция “Пътна инфраструктура” работи по проектирането и изграждането на магистрала с дължина 132 км. Наличието на магистрала “Русе – Велико Търново” ще намали броя на пътните инциденти и ранените. Тя информира още, че през годините 2017-2022 г. са обновени 47,5 км от пътя в 4 участъка. Пистата е в много добро състояние. От началото на годината до месец май тази година текущата поддръжка включваше машинно изкърпване на пътната настилка, почистване на облицовъчни канавки, изрязване на храсти и машинно и ръчно косене на тревните площи. Министърът съобщи, че стойността на всички извършени озеленителни дейности надхвърля 80 000 лв.
В участъци от кръстовища по пътя за няколко села, с цел ограничаване на скоростта, е въведена организация на движението със знаци, забраняващи изпреварването и предписващи намаляване на скоростта.