Общинският съвет на Варна изслуша кмета на морската столица Благомир Коцев във връзка с незаконното строителство на местността „Баба Алино“ в курорта „Златни пясъци“.
Местният парламент разкритикува управлението на Коцев и се усъмни кой ще носи политическа отговорност за случая. Съветниците посочиха, че има данни за незаконни строежи от началото на 2025 г. Отбелязаха, че през последната година нищо не е направено по въпроса, а междувременно постройките в района са се увеличили многократно. Към януари 2025 г. са идентифицирани 15 сгради. До май 2026 г. те ще бъдат 100.
Благомир Коцев не се съгласи с твърденията, че Община Варна не е предприела действия по този въпрос. Според него всички институции са ангажирани по един или друг начин със случая с Баба Алино. Той подчерта, че само Варненската комуна е “действала еднопосочно”. Кметът на Варна отбеляза, че удостоверенията за търпимост са издадени непосредствено преди местните избори през 2023 г.
Общинските съветници смятат, че Коцев се опитва да прехвърли вината върху предишното управление. Те посочиха, че издаването на удостоверения за търпимост не позволява започване на строителство. Съветниците смятат, че не цялата информация по този въпрос е изнесена в публичното пространство, а през последните дни се появиха предположения, че именно удостоверенията са дали право на строеж в този терен.
Съветниците поставиха въпроса и защо администрацията е допуснала изработването на ПУП, след като е станало ясно, че в района се извършва незаконно строителство. Според тях е направен опит за регулиране на района и след това създаване на възможност за узаконяване на застрояването.
Още през 2023 г. са подадени сигнали за незаконна сеч и строителство в местността Баба Алино
Днес държавата се погрижи за нещо, за което трябваше да се погрижи община Варна