15.06.2023 г
105
Необходими са реални действия и сътрудничество, базирано на специализирани знания – това се обединиха участниците в международната конференция, организирана от “Винербергер” и “Земелрок”
Снимка: Wienerberger
След провеждането на поредица от уебинари за прилагането на екологични решения в ландшафтния дизайн в градска среда, Wienerberger и Zemelrock Stein und Design организираха хибридна конференция на 13 юни на тема „Подобряване на устойчивостта на градските пространства“. В София то се проведе в Интер Експо Център и имаше за цел експерти от България, Австрия, Белгия, Швейцария и Словакия да представят своята гледна точка как да се направи не само първата, но и успешна стъпка към подобряването на градска среда и по-разумна концепция за градовете. На събитието присъстваха архитекти, ландшафтни архитекти, предприемачи, преподаватели от Университета по архитектура, строителство и геодезия, Лесотехническия университет, СУ, представители на общини и др.
Снимка: Wienerberger
Инфраструктурните решения и изборът на тротоари и елементи от градската среда не се ограничават само до качеството на материалите. Добрият краен продукт изисква сериозна предпроектна работа, съобразена с географската и историческа специфика на всеки регион или пространство, професионални консултации на отделните етапи на изпълнение и индивидуален подход. Изключително важно е да мислим за бъдещето на жилищните комплекси в контекста на изменението на климата и екологията. „Никога не се съмнявайте, че малка група от ангажирани и отдадени хора могат да променят света. Всъщност те бяха единствените, които успяха.” С този цитат маркетинг директорът на “Винербергер” ЕООД Любина Любенова откри конференцията.
Снимка: Wienerberger
„За мен Вашето присъствие е доказателство, че в България има изключително ангажирани архитекти, инвеститори и представители на общините и само благодарение на Вас и Вашата ключова роля в процесите на оформяне на нашата градска действителност всичко е възможно“, каза инж. Цанко Миланов, управител на „Винербергер” ЕООД и „Земелрок Щайн унд Дизайн” ЕООД. Той отбеляза, че темата за устойчивото развитие става все по-актуална, поради което всички компании от Wienerberger Group се стремят да бъдат част от положителната промяна в градските пространства.
Снимка: Wienerberger
Не само иновации, но и ценности
„Не можем да губим време, трябва да действаме сега. Преминаването от продукти към решения и системи предоставя нови идеи за устойчивост за тестване и това е голяма промяна. Сега не става въпрос само за технологично съвършенство, но и за ценности,” каза Марк ван Лун, старши вицепрезидент за устойчивост и иновации във Wienerberger AG (Виена, Австрия), който координира програмата за управление на устойчивостта и иновациите на групата.
Снимка: Wienerberger
Основната задача е да не се образуват строителни отпадъци
В настоящата част на конференцията ръководителят на катедра „Строителни материали и изолация“ към Строителния факултет на Украинската академия на науките проф. д-р инж. Румяна Захариева акцентира върху необходимостта от цялостен и системен подход към въпроса за екологичността на продуктите, развитието на системата за рециклиране и пазара на услуги от рециклирани материали у нас с цел предотвратяване образуването на строителни отпадъци и възможността за тяхното повторно използване. д-р Захариева представи данни от изследване на UASG, което показва, че замяната на естествените добавки в бетона в количество до 30% с рециклирани материали не води до съществени промени в свойствата му.
Снимка: Wienerberger
Струва си да се мисли за бъдещето на града
Публичното пространство трябва да е добре обмислено, равномерно разпределено и да осигурява добро присъствие на елементи – качествени, съобразени с натоварването и добре оформени тротоари – казва Силвия Чакърова от студиото за градско проектиране place.make. Важен момент за избягване на топлинните острови е използването на по-леки подове на места, които са силно и често изложени на слънчева светлина. Place.make са партньори на кметството в създаването на вече приетия Стандарт за тротоарите в пешеходните зони, в момента се работи по Стандарта за зелена инфраструктура. Когато се извършват ремонти, е важно да се мисли за бъдещето на града и да се гарантира, че инвестицията е възможно най-полезна в дългосрочен план, казва place.make.
Снимка: Wienerberger
Как да спрем да разрушаваме и да работим съвместно
Студио 51N4E (Белгия) засегна темата за изменението на климата и какъв трябва да бъде подходът към развитието на застроената среда, когато екосистемите са под безпрецедентен натиск. Д-р Seppe De Blust и Arya Arabshahi показаха проекти за обновяване на различни обществени пространства, в които е запазена оригиналната атмосфера, но с нова, добре обмислена инфраструктура за различни дейности, с пейзаж с повишена стойност и отвореност към хората. Необходими са изследвания на ранен етап, за да се види въздействието върху градските пространства през следващите десетилетия, коментират от студиото.
Източник: 51N4E
Приложна градска климатология – предпроектни проучвания
Simon Tschannett, изпълнителен директор на Weatherpark и член на Съвета по климата във Виена и Линц (Австрия), подчерта необходимостта от адаптиране на градските пространства към изменението на климата, за да се решат проблемите с градското отопление на острова. Той говори за необходимостта от сътрудничество между климатологията, планирането, науката и бизнеса за създаване и обновяване на градските пространства, като подчерта, че е много важно да се използват изследвания преди проектирането на нови сгради и обществени пространства.
източник: Weatherpark
Време е за адаптация към климата!
В Sponge City зелената инфраструктура се използва за управление на инфилтрацията, абсорбцията, съхранението и дори пречистването на повърхностните води. Това е град, предназначен да намали щетите от наводнения чрез паркове, дренажни пътеки, дъждовни градини, инфилтрационни и задържащи кладенци, градски градини и насаждения, зелени стени и покриви. Освен това всички тези елементи могат да се комбинират с пътната система и сградите, построени в града. Ланд каза основните предимства на Sponge City и ключовата роля на ландшафтната архитектура в трансформирането на обществените пространства, за да ги подготви за въздействието на изменението на климата. лък. Даниел Цимерман от студио 3:0 Landschaftsarchitektur (Австрия). Той даде пример с част от градската зона Seestadt Aspern във Виена, проектирана от студиото, и отбеляза, че адаптирането към климата е интердисциплинарен процес и трябва да бъде интегрирано в процеса на проектиране от самото начало.
Източник: 3:0 Landschaftsarchitektur
Иновациите изискват свобода и взаимодействие, но и отговорност
Повечето компании вече знаят, че трябва да променят начина, по който проектират и изграждат, но често не знаят какво точно означава това, каза проф. Земя. лък. Даниел Баур (Daniel Baur) от студио Bryum (Базел) и преподавател в Университета за приложни науки в Берн, Швейцария. „Често се украсяваме с лозунги за устойчивост, но трябва да приложим правилния подход на практика в реалните дейности по проектиране и строителство – независимо дали сме помолени да го направим или не“, каза той. Според проф. Баура, възложителите често трябва да бъдат убедени в необходимостта от радикална, но положителна промяна на определени пространства. Той даде пример с проекта си за Campus DSM, който съчетава дизайна с природата.
източник: Bryum
Климат и комфорт на живот
Примери за развитие на изоставени индустриални зони в Братислава бяха показани от архитект Петра Марко от Marko & Placemakes (Великобритания – Словакия), подчертавайки как регенерацията може да добави стойност. Основните принципи на тази промяна са външните пространства, които са предназначени да допринесат за успеха на бъдещото развитие и да създадат усещане за място и характер чрез възстановяване на местното биоразнообразие и функции.
Източник: Марко и Placemakes
Споделена отговорност, експертиза, изследвания за влиянието на изменението на климата в различни региони и увеличен бюджет за „зелено“ развитие са други коментари на участниците в панелната дискусия в края на форума. „Зелената архитектура все още е само лозунг, а автомобилите все още са религия. Имаме още много да извървим, преди да успеем да обърнем тази тенденция“, обобщи основната тема на конференцията Войчех Чая, архитект, независим журналист, писател и лектор. След форума разговорите продължиха по време на коктейл и нетуъркинг сесия.
Снимка: Wienerberger
*Очаквайте подробности за проектите и вижте повече за конференцията тук.
Ема Димитрова