10.07.2024 г
123
Входът за тридневното събитие е свободен за всички заинтересовани от темата – проектанти, строители, любители, студенти и крайни клиенти
Екологичното строителство с естествени материали е тема, която е изключително популярна и се популяризира от години в страни с развита икономика и строителна култура. Естествено, той пристигна в България със закъснение едва преди няколко години с появата на първите опити за модерно дървено строителство и постепенното търсене на добавяне на естествени материали и строителни техники. Недоверието (невежеството) на масовия съвременен потребител по отношение на качеството на естествените материали, липсата им на масовия пазар, липсата на знания и опит в използването им, липсата на майстори, запознати с техниките, води до твърде бавно навлизане на тези материали. строителни технологии.
А именно такива технологии са били използвани от нашите предци още преди появата на цимент, фибри, строителни листове, полимерни мазилки и купища продукти от строителната химия. Така и използването на суха и фугирана каменна зидария, сложни дървени носещи конструкции за стени, еркери, покриви, навеси, рогозки, глинени и сламени замазки, мазилки и фасадни покрития, каменни плочи и изпечени тухли и керемиди е нещо ново в традиционния българско строителство?
Темата „Екологично строителство” постепенно набира популярност и у нас. Семинари, работилници, фестивали и срещи на отделни техники се организират всяка година и през цялата година, като интересът към тях нараства не само сред професионалистите – архитекти, инженери и строители, но и сред обикновените хора, които са се занимавали със занаяти в двора, помощ при построяването на къща или професионално обучение. Естествено, много силно се усеща полъхът на модерност и съчетанието на естествени материали с модерно звучене и използване – споделят организаторите на събитието – Съюз на българските архитекти – Дружество Варна.
Входът за семинара и уъркшопите на 10 октомври е свободен, но местата са ограничени, затова е необходима предварителна регистрация на имейл sabvarna1@gmail.com. Програмата можете да намерите на фейсбук страницата на събитието.