Friday, January 24, 2025

Започва нов етап от идеята за обновяване на Ботаническата градина в Пловдив и превръщането й в образователен, научен и туристически център

Share

25.07.2024 г
141

Комуната е осигурила 100 000 лв. за идейния проект, търси се форма на финансиране

Започва нов етап от идеята за обновяване на Ботаническата градина в Пловдив и превръщането й в образователен, научен и туристически център

„Ботаническата градина вече е моя грижа като ректор на Аграрния университет и се радвам, че в лицето на зам.-кмета на общината Владимир Темелков и новото ръководство на университета срещнах много силна подкрепа. за възобновяване на дейностите на идейно ниво на проекта за изграждане и модернизиране на тази прекрасна територия от ​113 декара, където се срещат ценни видове“, каза на среща по нейна инициатива областният управител на Пловдив проф. Христин Янчева. Тя припомни, че с кмета на Пловдив Костадин Димитров са работили още от времето, когато е бил кмет на район “Тракия”, когато е изградена оградата и е изготвен ПУП на терена.

„Имате много силна подкрепа от кметство Пловдив, защото за нас Ботаническата градина е част от един по-голям проект за изграждане на нов, модерен образователен център, който ще включва и изграждането на нова сграда на Математическата гимназия и завършването на на разрастването на Петербург” до паметника на майката на Скобел. Като начало обаче трябва да изясним правната рамка, която ще ни позволи да кандидатстваме за финансиране от държавата или по европейски програми“, коментира зам.-кметът, отговарящ за цифровизацията, европейската политика, развитието на бизнеса и образованието. Той добави, че по негова инициатива в бюджета на общината за тази година са заделени 100 000 PLN. лв. за изготвяне на идеен проект, който да стане основа за същинския технически проект.

ректор на Аграрния университет д.ик.н. Боряна Иванова категорично заяви, че проектът за Ботаническата градина остава един от приоритетите и за новото ръководство. Тя отново припомни, че през последните 8 години не са спирали да търсят финансова подкрепа от държавата в лицето на Министерството на образованието, но до момента, въпреки активните действия, не са успели. „Като собственик на тази прекрасна градина сме готови да съдействаме на общината и държавата за финансирането на проекта“, подчерта доц.

Подкрепа беше получена и от Центъра за растителна системна биология и биотехнология (CBSBB) и неговия ръководител проф. Цанко Гечева. „Нашият опит показва, че е важно да се осигурят финансови средства за изграждането и първите години на работа на градината като научен и учебен център и музей на открито. Радвам се, че държавата, в лицето на войводата и местната власт, се включва толкова активно в проекта, защото той е важен за града и региона, за научната общност и образованието“, каза проф. д-р Весела Казашка, началник администрация на Центъра за развитие на центъра.

На срещата присъства и един от първите доброволци, дали бъдеще на градината – Наталия Елис, в момента управител на читалище „Компас“. Преди Covid кризата и войната в Украйна тя беше пряко свързана с градината като природозащитник и социален активист. Наталия Елис си спомня как преди пет години около нея са се събрали над 50 доброволци, които са прекарали цели дни в окончателно почистване и облагородяване на района и опазване на редки видове. „Този ​​проект също е личен за мен. Той има огромен потенциал и ние ще продължим да работим върху него, използвайки идеи, работа и каквото е необходимо“, подчерта Елис.

Областният управител проф. Христина Янчева и зам.-кметът Владимир Темелков поеха ангажимент да организират среща с министъра на образованието Галин Цоков, за да може до една година той да започне изготвянето на идеен проект и да има готовност за осигуряване на финансиране.

Прочетете повече

Местни новини