21.11.2024 г
26
Ремонтът на язовир „Порой” приключи в срок, както и ремонтът на пречиствателната станция за питейни води на язовира. “Чиста поляна”
Започва работа по процедури за изграждане на пречиствателна станция за питейна вода на язовира. „Ахелус“. Финансирането ще бъде осигурено от държавата и се очаква да приключи до годината. По този начин водата от язовира ще се включи във ВиК мрежата на Бургас и ще обслужва населението и туристическия бранш. Това съобщи министърът на регионалното развитие и благоустройството инж. Виолета Коритарова на среща с кметове на общини от Бургаска област, на която бяха обсъдени проблемите с водоснабдяването в региона.
Ремонтът на втория резервен водопровод – “Порой” ще приключи в срок, а до края на годината ще приключи реконструкцията на водонапорната кула, след което ще започне изпомпване на водоема. Ремонтът на пречиствателната станция за питейна вода на язовира върви по график. “Чиста поляна”. Очаква се съоръжението да заработи на пълен капацитет в началото на следващата година, за да осигури чиста вода на общините Созопол, Царево, Приморско, Средец и др.
„Уверени сме, че мерките и действията, които предприемаме, няма да доведат до въвеждане на режим на водоснабдяване по южното Черноморие. Стига обаче засушаването да не се задълбочи, защото за трета поредна година отчитаме валежите под средногодишните за региона“, отбелязва инж. Коритарова.
Регионалният министър апелира към кметовете на черноморските общини приоритетно да работят по подмяната на вътрешната водопроводна мрежа, като внесат проекти по тази тема като част от инвестиционната програма на правителството. По този начин ще се намалят загубите на вода в мрежите. Към момента статистиката показва, че общините от Бургаска област са подали 71 проекта в МРРБ за реализация на различни локации, от които само 20 касаят ремонт и изграждане на ВиК инфраструктура.
„Това е най-бързото действие, което можем да реализираме заедно. Все още е възможно да се приоритизират тези проекти и да се кандидатства за средства от МРРБ“, отбеляза министърът. Той припомни, че по този начин няма да се наложи увеличаване на цената на водата, тъй като средствата са от бюджета и не се отчитат като инвестиция от ВиК операторите.
Министърът призова и общините, които черпят от местни водоизточници, да предприемат действия за изграждане на допълнителни шахтови или тръбни кладенци, които да осигуряват допълнителни количества вода. „За съжаление сушата се отрази и на това направление. Нивото на подпочвените води пада и трябват по-дълбоки кладенци“, коментира той. Кметовете също трябва да засилят контрола, особено през летните месеци, относно използването на питейна вода за небитови цели. „Това е проблем, който трябва да бъде решен, защото е важно водата да се пести и да се използва по предназначение“, казва инж. Коритарова. На срещата министърът за пореден път отбеляза, че към момента няма поводи за безпокойство и не може да става дума за бъдеща водна криза в Бургаска област.
Тя информира кметовете, че вторият етап от подмяната на ВиК мрежата, финансиран по Програма „Околна среда“ 2021-2027 г., се изпълнява в срок и без забавяне. В рамките на акцията се предвижда реконструкция на 160 км водопроводна мрежа и 22 км канализационна мрежа, както и изграждане на 7 км водопроводна мрежа и 73 км канализационна мрежа. Обектите, за които е сключен договорът, включват реконструкция и изграждане на водопроводната мрежа в околностите на гр. Бургас – “Сарафово”, “Меден рудник”, “Крайморие”, гр. Бургас – Изток, Запад, Юг, както и в ж.к. населени места Карнобат, Приморско, Китен, Айтос, Царево, Лозенец, Обзор, Поморие, Черноморец, Несебър, Слънчев бряг, Равда, Ахелой и Царево.
Министърът се спря и на възможността за използване на минерална вода за битови нужди по предложение на кметовете. За да стане това възможно, ще се водят разговори с Министерството на здравеопазването за промяна на наредбата. „Струва си да поставим темата на масата, за да я обсъдим и да знаем на какво можем да разчитаме. Трябва да се обмисли възможността за съвместно изследване на местните водоизточници от ВиК Бургас и общините. Трябва да има достатъчно сондажи и алтернативни местни водоизточници, за да се гарантира, че изменението на климата няма да окаже необратимо вредно въздействие върху водоснабдяването през следващите години“, добави тя.
Областният управител на Бургаска област, като председател на местната ВиК асоциация, каза, че ще бъде изпратено мотивирано искане първо да се осигурят необходимите средства за язовирите Порой и Ахелой, тъй като това е необходимо и важно за Бургаска област. Ще бъде представено предложение за нормативни промени за улесняване и ускоряване на сондажните процеси и собствените водохващания.