13.05.2026 г
28
Партия “Спаси София” настоява кметът Васил Терзиев да върне решението на Столичния съвет за преразглеждане и да организира обществено обсъждане с жителите за бъдещето на терена

Общинските съветници от “Да спасим София” за пореден път поискаха столичният кмет да върне за ново разглеждане решението за строеж на небостъргач в “Младост”. Вчера жители излязоха на протест срещу застрояването и реконструкцията му. От “Да спасим София” подчертават, че теренът е 93% общинска собственост и вместо да бъде използван за парк, културно пространство или обществена инфраструктура, икономическото мнозинство в СОС се съгласи да построи 22-етажна сграда. Припомняме, че в замяна общината ще получи 30% от сградата за нуждите на областната администрация, а “Софийски имоти” ще получи офиси под наем.

Освен да върне решението за преразглеждане, от “Да спасим София” призовават столичния кмет да проведе разговори както с кмета на “Младост”, така и с частните собственици на 7% от имотите и да ги убеди да се откажат от договора. Според партията Васил Терзиев може след обществено обсъждане да разпореди изработването на служебен ПУП за този терен, да го преотреди за парк и зелени площи или за друго обществено предназначение. От “Да спасим София” заявиха още, че ако сигналът не бъде върнат, протестите ще продължат.

В отговор на критиките кметът на “Млодост” Ивайло Кукурин многократно коментира, че цялата зона е предназначена за развитие от години според устройствените планове, а общината не продава земята си, а предложението предполага публично-частно партньорство, при което тя остава собственост и получава изградената обществена инфраструктура. Според Кукурин идеята е поетапно да се застрои района около булевард “Александър Малинов”. като “Център Младост” – зона с обществени, културни и спортни функции. Включва спортна зала, читалище, църква и нова частна сграда, част от общинската собственост. Можете да намерите повече за концепцията на зоната тук.

Източник: “Спаси София”