Три обединения, начело с български компании, подадоха оферти в поръчката за близо 600 млн. лв. без ДДС за изграждането на българския участък от Вертикалния коридор за пренос на втечнен газ от Гърция през България и Румъния до Унгария и Словакия и до Молдова и Украйна. Обществената поръчка е обявена от държавното дружество “Булгартрансгаз” ЕАД.
Проектът за газовия коридор
Проектът за разширяване капацитета на газовите връзки Кулата – Сидирокастро на гръцката граница и Кардам – Негру вода и изграждане на нови участъци от газовата мрежа е разделен на три лота.
Единият е за изграждане на лупинг от Кулата до Кресна, включващ около 48 км газопровод и станции за очистване на газопроводите “Кулата” и “Кресна”. Прогнозната му цена е 132 269 410 лв. без ДДС.
Другият е за построяване на преносна тръба от Пиперево до Перник с дължина около 53 км и две станции – очистваща и разпределителна. Индикативната стойност е 100 579 950 лв. без ДДС.
Най-скъпата позиция е за лупинг от Рупча до Ветрино. Газопроводът е с дължина 61 км и с по-голям диаметър, като е заложено и станция за чистене на газопровода “Ветрино”. Очакваната цена на тази част е 353 820 050 лв. без ДДС.
И по трите обособени позиции играят едни и същи обединения, начело с български фирми, и участие на международни компании.
Кои са кандидатите?
Първата подадена оферта е на ДЗЗД “Хил Интернешънал – ГБС”. В обединението влизат четири компании от холдинговата структура на ГБС. Това са “Главболгарстрой” АД, “Главболгарстрой Интернешънал” АД, “ГБС Енерджи Сълюшънс” ЕАД, “ГБС Текнолоджис” Инк.
Една от най-големите български строителни компании участва със световни имена в обединението – американската “Хил Интернешънал Н.В.” (HILL International). С над 100 офиса в 42 държави по света, покривайки мащабни проекти на шест континента, HILL International е четвъртата най-голяма компания за управление и мениджмънт на проекти в строителството в САЩ за 2023 година.
От 1976 г. до днес, нейни служители са ангажирани в над 90 хил. енергийни, инфраструктурни, транспортни и други проекти с обща стойност на строителството над над 1 трилион долара.
Сред тях са Трансадриатическият тръбопровод, който е част от Южния газов коридор от Албания и Гърция до Италия; електроцентралата на Капитолия (Вашингтон), Red Lion Energy Center (Делауеър), разположен на 18.6 хиляди квадратни метра площ и проектиран да бъде съоръжението за генериране на енергия с горивни клетки с най-висока мощност в света. HILL International са част от голямото семейство на Global Infrastructure Solutions Inc.
От сайта на строителния холдинг се виждат и останалите партньори в обединението. Едната е Honeywell, която е лидер в космическата, строителната и технологичната индустрия. Пазарната стойност на компанията е оценена на над 130 милиарда щатски долара към 2022 г. Honeywell осигурява хиляди части за електронните устройства, съставляващи системите за стабилизиране и контрол, а пилоти на Honeywell се включват в тестовите полети.
Другият партньор на ГБС за реализацията на обекта е водещата глобална технологична, софтуерна и инженерна компания Emerson. Дружеството предоставя иновативни решения в сектори като индустриална автоматизация, контрол на процеси, климатични технологии и търговски и жилищни решения. Emerson е сред компаниите от Fortune 500, като отбелязва силни финансови резултати през годините, с фокус върху дългосрочнoто развитие.
В обединението участва и CRC Evans, които са тясно профилирани в предоставянето на услуги за заваряване, нанасяне на покрития, оборудване, технологии и интегрирани решения за линейна енергийна инфраструктура. Компанията има зад гърба си 90-годишен опит и участие в изграждането на над 112 654 км тръбопроводи, сред които е газопроводът “СариАрка” в Казахстан. На него за шест месеца специалистите ѝ са извършили над 70 000 заварки. Друг емблематичен проект е Трансанадолския газопровод (TANAP) от Турция до Гърция, който също е част от Южния газо коридор. Компанията е участвала и в проекти за втечнен природен газ (LNG) и много други.
CRC Evans предоставя най-актуалните решения в сектора с екип от специалисти по проектиране и производство, които работят по иновативни технологии като изкуствен интелект и анализи, асистирано разпознаване на дефекти (ADR) и дигитални решения на база цифрови данни.
Вторият кандидат подал оферта е ДЗЗД “Газ Монтажи 2024”. В обединението влизат българските “Климатроник” ЕООД и “Булстрой монтажи” ЕООД. Като чужд участник в обединението те са привлекли полската “РОМХОС ГВЯЗДОВЦЕ” ООД.
Третият кандидат е ДЗЗД “Негру вода Кардам 2024”. В консорциума влизат българската “СА.И.Е.” ЕООД, румънската “”Хабау” С.Р.Л. и американската “Дивиком” Инк.
Оценяването на кандидатите
Сега предстои комисията да прегледа предложенията на кандидатите. Ако те отговарят на всички заложени изисквания в обществената поръчка ще се пристъпи към оценка на техническите им оферти.
След като бъдат разгледани комисията ще отвори и ценовите предложения на допуснати кандидати.
Изграждането на Вертикалния газов коридор е стратегическа тръбопроводна мрежа, която има за цел да доставя газ от Южния газов коридор до Украйна, Унгария и Словакия. Изграждането му има за цел да осигури по-устойчиво неруско енергийно бъдеще за Европа. Плановете на Европейския съюз са да се откаже напълно от руския газ до 2027 г.